Agresif Bir Kediyle Başa Çıkmak için İpuçları

Agresif Bir Kediyle Başa Çıkmak için İpuçları

Bir kedinin saldırgan davranışlar göstermesinin altında yatan çok farklı sebepler olabilir. Sorunu çözmeden önce kaynağı bulmak son derece önemlidir. Bu yazıda; agresif davranışlar gösteren kedinin neden bu şekilde davrandığını ve agresif bir kediyle başa çıkmak için gerekli ipuçlarının neler olduğunu okuyacaksınız.

Agresif Kedilerin Beden Dili Nasıldır?

 • Dik ve doğrudan bakış
 • Kuyruk yukarı
 • Kulaklar geriye doğru
 • Gözbebekleri irileşir
 • Diş gösterir
 • Tıslama, hırlama
 • Zıplar
 • Sert ve dik bir duruş
 • Kuyruğu vücudun altına sıkıştırarak çömelme

Kedilerin En Yaygın Saldırganlık Çeşitleri Nelerdir?

Okşama Saldırganlığı

Kedilerle olan temasımız tamamen onların kontrolünde olmalıdır. Temasın ne zaman başlayacağına ve ne kadar devam edeceğine sadece onlar karar vermek ister. Kediler bazen de kendilerine dokunulmasına izin verir ancak bir noktadan sonra durmamızı ister. Eğer dokunmaya devam edersek agresif bir tavır gösterebilirler. Her kedinin tahammül süresi aynı olmayabilir ve dokunulmaktan hoşlanmadığı bölgeler farklılık gösterebilir.

Ağrıya Bağlı Saldırganlık

Kedi bir hastalık ya da bilginiz olmayan bir yaralanma sebebiyle dokunduğunuz yerden ağrı-acı hissettiği için saldırgan tepkiler veriyor olabilir. Bu durumda farklı bölgeye dokunduğunuzda tepki verip vermediğine bakın. Eğer sadece belli bir noktada rahatsızlık duyuyorsa, ağrı-acı durumu hakkında yardım almak için veterinerinize başvurun.

Kediler bazen de, o an bir sebep olmasa da, geçmişteki bir ağrı-acı deneyimi sebebiyle dokunmaya karşılık olarak saldırgan bir tepki verebilirler.

Anne Kedi Saldırganlığı

Anne kedinin yavrularını korumak için içgüdüsel olarak hissettiği koruyucu bir saldırganlıktır ve son derece doğaldır. Anne olan kedinizi emzirme dönemi boyunca, mümkün olduğunca izole bir alanda tutmaya çalışın ve bebeklere çok fazla insanın dokunmasına izin vermeyin.

Savunma Saldırganlığı

Kedinin anlam veremediği bir gürültü, başka bir kedi ağlaması, bebek sesi, gıcırtı ve ıslık benzeri sesler hassas olan kulaklarında büyük rahatsızlık yaratır. Ayrıca kedinin geçmişten gelen olumsuz bir deneyime (veteriner ziyareti vs.) benzer bir an yaşaması da korku kaynaklı bir saldırganlığa sebep olabilir.

Oyun Saldırganlığı

Oyun oynamak bir kedinin gelişiminde son derece önemlidir. Annesinden ya da kardeşlerinden zamanından önce ayrılan kediler bu tip bir saldırganlık gösterebilir. Saldıracakları hedefi takip edip (bir insan ya da hayvan) saklandıkları yerden aniden çıkıp üzerine sıçrarlar.

Bu davranışa karşı, kediyi fiziksel olarak cezalandırmak (hatta dokunmak bile) insanlardan korkmasına ya da oyun oynadığınızı sanmasına sebep olabilir. Bu davranışa karşı verilecek en büyük tepki, tepkisiz kalmaktır. Kedi bu şekilde, oyun oynanmadığını kabul edecektir.

Yönlendirilmiş Saldırganlık

Kedinin bir şeye, olaya ya da kişiye karşı hissettiği kızgınlığı farklı bir şeye yansıtmasından kaynaklanan bir saldırganlık şeklidir.

Agresif Davranışlar Gösteren Kediye Nasıl Davranmak Gerekir?

 • Kedinizi herhangi bir şekilde cezalandırmak, sorunu çözmeyeceği gibi hem ilişkinize zarar verir hem de saldırgan davranışın artmasına sebep olur.
 • Fiziksel bir cezalandırma ile sadece korku, kaygı ve saldırganlık seviyesini artırmış olursunuz. Asla bu yola başvurmayın.
 • Saldırganlığa sebep olan durumları bilmek ve bunları mümkün olduğunca ortadan kaldırmak en doğru çözümdür.
 • İstenmeyen davranışa ceza vermek yerine istenen davranışı ödüllendirmek kediler üzerinde en fazla işe yarayan çözümdür.
 • Kediniz hoşlanmadığınız bir şey yapmışsa, bunun hemen ardından yemek ya da ödül ikramı (yemek saati gelmişse bile bir süre bekleyin) vermeyin, kediniz olumsuz davranışı bununla ilişkilendirebilir ve tekrarlayabilir.
 • Doğal sakinleştirici olarak yapay feromonlardan kullanmayı deneyebilirsiniz. Yalnız her kedinin birbirinden farklı olması sebebiyle %100 işe yarayan bir çözüm olmayabilir.
 • Kediniz onaylamadığınız bir davranış gösterdiğinde ona kızmak yerine o an başka bir şeye dikkatini çekmeye çalışın. Örneğin; eşyaları tırmalayan kedinize kızmak ve saldırganlaşmasına sebep olmak yerine, onun dikkatini tırmalama direğine çekebilir, karşılığında da bir ikramla ödüllendirebilirsiniz.
 • Korku kaynaklı bir saldırganlıkla başa çıkmanın en iyi yolu; korkuya sebep olan durumu tespit etmek ve bundan uzak durmaktır. Eğer bu, kaçınılamayacak bir durumsa o zaman da kontrollü olarak korkuya neden olan duruma maruz bırakmak, yiyecek ve övgü ile ödüllendirerek duyarsızlaştırmak gerekir. Örneğin; evde çalışan gürültülü bir ev aleti korkuya, dolayısıyla da saldırgan davranışlara sebep oluyorsa, o aletin çalışmasıyla eş zamanlı olarak en sevdiği ödül ikramını verin. Bu sayede kediniz gürültü ve korku kaynağı olan cismi sevdiği bir şeyin habercisi olarak görecek ve aşırı tepki vermeyecektir.
 • Saldırgan davranış gösteren kediyi teselli etmek, kedi tarafından saldırganlığın onayı olarak algılanabilir. Korku göstermek ve geri çekilmek de kedinizi daha fazla cesaretlendirebilecektir. Buna da dikkat etmenizi öneririm.
 • Her kedi cinsinden bağımsız olarak farklıdır. Hepsinin karakteri benzersizdir. Eğer yukarıda belirttiğim yöntemler işe yaramıyorsa kedinizi mutlaka bir hayvan davranış uzmanına gösterin.
 • Ve son olarak ister bu yöntemleri deneyin ister profesyonel destek alın, her iki durumda da kedinize sevgi ve sabır göstermeyi unutmayın.