Araştırmacılar Kedilerde Yedi Davranış ve Kişilik Özelliği Belirledi

Araştırmacılar; Kedilerde 7 Davranış ve Kişilik Özelliği Belirledi

Finlandiya Helsinki Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda; 26 farklı ırktan 4.300’den fazla kedinin verileri toplanarak 7 davranış ve kişilik özelliğine ulaşıldı. Araştırmada; yaşlarının doğrulanması imkansız olan çok yaşlı (17 yaşından büyük) ve çok genç (3 aylıktan küçük) kediler hariç tutuldu.

Profesör Hannes Lohi ve Salla Mikkola’nın da yer aldığı çalışmada; sahiplerine, kedilerinin kişiliği ve davranışları hakkında 138 ifadeye ne ölçüde katıldıklarını soran bir anket (Fe-BARQ (Feline Behavioral Assessment and Research Questionnaire) gerçekleştirildi. Kediler üzerinde davranış testleri yerine anket yapılarak, kedinin kendi doğal ortamı içindeki uzun vadeli davranışlarının tespit edilmesi amaçlandı. Anket çalışması tamamlandıktan 3 ay sonra evde yaşayan farklı bir yetişkinin de soruları cevaplaması istendi. Bu sayede, kişi ve zaman farklılığı altında verilen cevapların tutarlılığı üzerinden hareket edildi ve güvenilir bir sonuca ulaşılmış oldu.

Helsinki Üniversitesi’nden makale yazarı ve kedi davranış uzmanı Salla Mikkola; “Köpeklerle karşılaştırıldığında, kedilerin davranışları ve kişiliği hakkında daha az şey biliniyor ve ilgili sorunları ve risk faktörlerini tanımlamaya yönelik talep var. Sorunlu davranışları ayıklamak ve kedi refahını iyileştirmek için daha fazla anlayışa ve araca ihtiyacımız var. Kedilerle ilgili en yaygın davranışsal zorluklar, saldırganlık ve uygunsuz eleme ile ilgilidir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Araştırmacılar Kedilerde 7 Davranış ve Kişilik Özelliği Belirledi

7 Önemli Kedi Kişilik ve Davranış Özellikleri

 1. Oyunculuk / Aktivite
 2. Korku
 3. İnsanlara karşı saldırganlık
 4. İnsanlara karşı sosyallik
 5. Kedilere karşı sosyallik
 6. Kum kabı sorunları(kum kabını kullanmayı reddetmek ya da kötü kullanmakta ısrar etmek)
 7. Aşırı bakım 

Salla Mikkola, bu 7 temel özellikle ilgili olarak; “Kum kabı sorunları ve aşırı bakım, kişilik özellikleri değildir, ancak kedinin strese duyarlılığı hakkında bir şeyler gösterebilirler.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Araştırmacılar Kedilerde 7 Davranış ve Kişilik Özelliği Belirledi

Araştırmada kullanılan 7 temel özellik üzerinden ortaya şöyle bir sonuç çıkıyor:

 • Türkiye’ye özgü bir ırk olan Van Kedisi; hem insanlara karşı en saldırgan hem de kendi cinsi ile en az sosyalleşen ırk olarak belirlendi.
 • En korkak cinsin, Mavi Rus Kedisi, en korkusuz cinsin de Habeş Kedisi olduğu ortaya çıktı.
 • Bengal Kedisi en aktif cins olarak belirlenirken, Pers ve Egzotik ise en pasif olarak belirlendi.
 • Kişisel bakımına en düşkün cinslerin; Siyam ve Bali Kedisi olduğu ortaya çıktı.

Animals adlı akademik dergide yayınlanan bu araştırma, şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı araştırma olarak kabul ediliyor. Ancak ben hala ırktan bağımsız olarak her kedinin kendine has bir karakteri olduğunu düşünüyorum. Kedilerin karakteristik özellikleri ile ilgili daha önce yayınlanan yazıma buradan ulaşabilirsiniz.