Köpekler En Sevdikleri Kişiyi Nasıl Seçer

Bir Köpeğin Favori İnsanı Olmak

Köpekler son derece insan canlısıdır. Sadece bir kez gördükleri bir insana bile aşırı sevgi dolu yaklaşabilirler. Ancak sadece tek bir kişi hayatlarının aşkı olarak kalır. O bir kişiye daha yakın olmak isterler, o kişiden ayrı düştüklerinde mutsuz olur, yaşlı gözlerle dönüşünü beklerler. Bir köpeğin favori insanı olmak nelere bağlıdır? Köpekler en sevdikleri kişiyi nasıl seçer? Her zaman en çok seven, en çok oynayan, en lezzetli yemekleri veren kişi midir en sevdikleri? Belki öyle, belki de değil…

Erken Yaşta Bağlanma

Köpeklerin küçük yaşlarında yaşadıkları deneyimler (İlk 6 aylık süreçte daha yoğun) gelişimleri üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. Bir köpek, henüz küçük bir yavruyken ilgi ve sevgi gördüğü insana hayat boyu bağlılık hisseder. Eğer yetişkin bir köpek evlat edindiyseniz ve ”eyvah, bebeklik dönemini kaçırdım, benimle bağ kuramayacak mı yani?” diye karamsarlığa kapılmadan önce okumaya devam edin.

Birlikte Zaman Geçirmek

Köpekler kendileri ile ilgilenen ve sevgi gösteren kişilere bağlanırlar. Ancak çoğu zaman bu ilgi ve sevginin kalitesi, bağlılık derecesinin belirleyicisi olur. Köpeğinizi sabah-akşam yürüyüşe çıkarabilir ve ona en sevdiği yemekleri veriyor olabilirsiniz ama köpeğiniz onunla oyunlar oynayan başka bir aile ferdine karşı daha yüksek bağlılık gösteriyor olabilir. Aslında çoğu zaman ilgi ve sevgi de tek başına yeterli olmayabilir. Köpeğinizle geçireceğiniz zamanın uzunluğu da bağlılık derecesini etkileyebilir. Köpeğinizle sadece zorunlu zamanlarda (tuvalet yürüyüşleri gibi) bir arada olmak yerine aynı zamanda becerilerini de geliştirebileceği eğitim ve oyun seansları en etkilisi olacaktır.

Pozitif Çağrışım

Köpekler de tıpkı biz insanlar gibi iyi ve kötü deneyimler yaşadıkları insanlara karşı pozitif ve negatif duygular beslerler. Mesela onunla ilk karşılaşmasında lezzetli bir yiyecek veren ya da en sevdiği oyunu oynayan kişiyle yeniden karşılaştıklarında, ona karşı sıcak ve olumlu bir yakınlık gösterirken, geçmişte ona kötü davranmış bir kişiyi yeniden gördüklerinde de tepkisel yaklaşabilirler. Aslında tümüyle onların iyiliği için çalışan veterinerlerin gerçekleşen pek çok buluşma sonrasında, köpekten sıcak bir karşılama görme şansları yoktur. Sevdiğiniz ve sıklıkla görüştüğünüz insanları köpeğinizle ilk kez tanıştırdığınızda, köpeğinize bir oyuncak (beraber oynamanın etkisi daha fazla) ya da lezzetli bir atıştırmalık vermesinin dostluklarının perçinlenmesini sağlayacağını unutmayın. Yine de bilmeniz gereken şey şu ki; oyun > atıştırmalık.

Benzerlikler

Köpekler ve sahiplerinin birbirine benzediğini daha önce de duymuş olabilirsiniz. Bu bazen fiziksel bir benzerlikle ilgili olsa da kişilik benzerliği de söz konusu olabilir. Köpekler, davranışsal olarak kendilerine benzeyen insanlara daha yakın olma eğilimindedir. Dışadönük ve enerjik bir köpek, sakin ve içine kapanık birine oranla kendisine benzeyen kişiye yakınlık duyabilecektir.

Irk Eğilimleri

Köpekler, tarih boyunca insanlarla yakın ilişkiler kurmuş ve bir çok anlamda fayda sağlamış canlılardır. Bildiğimiz köpek ırkları, atalarından bazı kişisel özellikleri miras almış ve evrimleşerek günümüze gelmiştir. Bu ırkların bazıları hayatları boyunca tek bir insana bağlı kalırken bazıları da karşılaştıkları herkese karşı eşit mesafede davranırlar.

Favori İnsan Seçen Köpek Irkları

  • Akita: Çoğunlukla avcı, bekçi, koruma köpeği diye bilinen bir ırktır. ”Hachiko’‘ dersem ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız sanırım.
  • Chihuahua: Çivava diye de bilinir, dünyanın en küçük köpek ırklarından biridir. Kişilik özellikleri; sadık, agresif, hayat dolu, atik, hızlı, cesur diye tanımlanıyor.
  • Dachshund: İlk kez Almanya’da porsuk avı için yetiştirildiğinden ”Porsuk Köpeği” olarak anılır. Kişilik özellikleri; akıllı, inatçı, sadık, hayat dolu, bağımsız, aktif, oyuncu, cesur şeklinde özetlenebilir.
  • Shetland Çoban Köpeği: Genellikle ”Sheltie” olarak bilinir. Kişilik özellikleri; hayat dolu, zeki, sevecen, duyarlı, atik, sadık, çekingen, aktif, oyuncu, istekli, nazik, eğitilebilir ve güçlü olarak bilinir.
  • Shiba Inu: Japonya’da bir av köpeği türüdür. Dağlık arazi şartlarına kolay uyum sağlar. Kişilik özellikleri; alımlı, hevesli, atik, korkusuz, sadık bir ırktır.

Herkesi Eşit Derecede Seven Köpek Irkları

  • Boston Terrier: 1893’te American Kennel Club tarafından sportif olmayan bir cins olarak kabul edilmiştir. Kişilik özellikleri; dost canlısı, hayat dolu, zeki şeklinde tanımlanır.
  • Cavalier King Charles Spaniel: Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler 17. saf cins olarak yer alıyor. Kişilik özellikleri; oyuncu, sevecen, sosyal, sabırlı, korkusuz, nazik, zarif ve uyumlu şeklinde sıralanabilir.
  • Boxer: Bekçi köpeği ırkıdır. Kişilik özellikleri; dost canlısı, zeki, enerjik, neşeli, sadık, oyuncu, korkusuz, sakin, cesur olarak bilinir.
  • Irish Setter: İrlanda seteri olarak bilinir. Kişilik özellikleri; hayat dolu, enerjik, sevecen, bağımsız, oyuncu, refakatçi diye özetlenebilir.
  • Labrador Retriever: Pek çok insanın, sadakat ve sevgi dolu oluşuyla ilgili hemfikir olduğu bir ırktır. Kişilik özellikleri; canayakın, sakin, zeki, nazik, çevik, çabuk inanan(güvenen) diye de bilinir.

IRKLAR KAYNAK: https://tr.wikipedia.org/

Köpekleri daha yakından tanımak isterseniz, ”Köpekler Hakkındaki Bilinmeyen Gerçekler” adlı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.