Pati Haber Ajansı

Kedim Bir Hırsız

kedim bir hırsız

ABD’nin Oregon isimli eyaletinde Kate Felmet isimli bir kadın, komşularından çaldığı eşyaları almaları için ”kedim bir hırsız” diye tabela astı. 

Felmet’in 3 yaşındaki Esme isimli kedisi, komşularından eldiven, maske, mayo gibi şeyler çalıp eve getiriyormuş. Kedi Esme, çaldığı eşyaları arka kapıya getirip sahibine duyurmak için ”Vaooorrr!” diye miyavlayıp, iyi bir iş çıkardığının söylenmesini bekliyormuş. 

Önceleri komşularını tek tek ziyaret eden kadın, hırsızlık olayları bitmeyince çareyi böyle bir tabela asmakta bulmuş. 

Kate Felmet, kedisinin çalıp getirdiği eşyaları bir ipe asıp herkesin kendisine ait olanı gelip almasını bekliyor.

Independent‘de haberi okuduğumda, aklıma; insanı Jamie ile komşusu David’e çöpçatanlık yapmak için David’in eşyalarını çalıp eve getiren Kedi MacGyver geldi.

”Patime Anlat” isimli romanda hem hırsız hem de çöpçatan bir kedinin hikayesi harika bir dille anlatılmıştı. 

 

 

Yavru Kedi ile Buzağının Dostluğu

kedi ile buzağının dostluğu

Bursa’nın Karacabey ilçesinde, Semih ve Setaç Aguş’a ait çiftlikte öksüz kalan bir kara kedi yavrusu aile sıcaklığını beyaz bir buzağıda buldu. 

Bu ikilinin dostlukları öyle güzel ki, tüm gün birlikte takılıyor, gece de beraber uyuyorlar. 

Çiftlik sahiplerinden Semih Aguş, “Buzağıya annesi bakamadığı için bizler besleyip büyütüyorduk. O sırada büyükbaş hayvanların olduğu bir bölüme bir kedi yavru yapmış. Biz hiç rahatsız etmiyorduk, ama maalesef yavrular ayaklanıp ortalıkta gezinmeye başlayınca hayvanların arasında ezilmişler. Bu kedi tek kalınca ona da süt alıp vermeye başladık. Buzağıyı beslerken onu da aynı anda besliyoruz. Kendisi bizden kaçıyor, sadece buzağıdan korkmuyor” şeklinde açıklama yaptı. 

Haber fotoğrafı, doğa fotoğrafçısı Alper Tüydeş’e ait. 

 

 

Ünlü Film Afişlerine Bir de Böyle Bakın

Brezilyalı sanatçı Luís Rogério Faria Rosa, ünlü filmlerin afişlerini kedi ve köpek resimleri ile yeniden tasarladı. 

Kedi ve köpekleri her yerde görmeyi sevenlerin hoşuna gideceğini düşündüğüm bu koleksiyonu sizlerle paylaşmak benim için büyük keyif oldu. Ayağı Yanan Flamingoya Protez Bacak Yaptılar

ayağı yanan flamingoya protez bacak yaptı

Manisa’nın Salihli ilçesinde, boş bir arazide yaralı bir flamingo bulan vatandaşlar, bölgede hayvanseverliğiyle tanınan emekli öğretmen İsmail Kocamaz ve otel işletmecisi Şahin Toker’den yardım istedi. 

İsmail Kocamaz ve Şahin Toker isimli hayvanseverler, daha sonra elektrik tellerine takıldığı ve ayakları yandığı için uçamadığı anlaşılan flamingonun yanık tedavisini yapıp sonrasında da yürüyebilmesi için özel bir aparat geliştirdiler. 

Gördüğü tedavi ve protez sayesinde iyileşen flamingo daha sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar yetkililerine tedavi edilecek. 

Flamingonun iyileşmesini sağlayan İsmail Kocamaz olanları şu şekilde anlattı;

“Yakınlarda bir yerlerde elektrik tellerine takıldığını tahmin ediyoruz. Geldiğinde çok kötü bir durumdaydı. Ayak bölümündeki derisinde parçalanmalar vardı. Ayağa kalkamıyordu. Biz onu aldığımızda hemen pansumanını yaptık. Ayak derisinin etrafındaki kurumuş dokuyu aldık. Sonrasında ayağa kalkamaması da beni çok üzdü. Burada otururken böyle de bir şey düşündüm. Aklımıza ilk önce yumuşak zarar vermeyecek bir hortum geldi. Hortumdan onun perdeli ayak yapısına uygun bir yapı oluşturduk. Bunu da hemen uyguladım. Ayağa kalktığını, su içmeye başladığını ve biraz daha iyi olduğunu gördük. Öyle bir halsizdi ki oturduğu yerden su da içemiyordu. Kafasını bile kaldıramıyordu. Sonradan ayağa kalkmaya başladı. Onun gaga yapısı gereği ayağa kalkarak beslenmesi gerekiyor” dedi. Otel sahibi Şahit Toker ile birlikte flamingoyu hayata döndürdüklerini anlatan Kocamaz, “Otel sahibimiz de flamingonun beslenmesi konusunda destek oldu. Otelin bulunduğu ortam da bir çok hayvanı barındırıyor. Burada kazlar, tavuklar, güvercinler var. Genelde balık ve su ürünleri yiyorlar. Rengi de tatlı su kerevitinden geldiği için sürekli bu şekilde besliyoruz. Çok mutluluk verici bir duygu. O belgesellerde izlediğimiz veterinerlerin küçücük civcive bile özen göstererek hayat verdiklerini görüyoruz. Bu da bir canlı. Bu canlı kazayla bu hale gelmiş. Bir nebze yardımcı olduysak çok mutluluk verici bir şey. İnsanların hayvanlara zarar vermemesini ve yardımcı olmasını umuyoruz” 

 

 

Kedi Boncuk, İnsanı Metin Bey'le Birlikte
Şehir Şehir Geziyor

Kedi Boncuk ve Metin Bey

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki Metin Gül, bundan bir yıl önce emekli oldu ve emekliliğinde hayvanlara karşı ilgisinin arttığını farketti. 

Bir kedi sahiplendi ve adını Boncuk koydu. Boncuk, Metin Bey’in en iyi arkadaşı oldu. Öyle ki, Metin Bey nereye gitse Boncuk da onunla birlikte gitmeye başladı. 

Metin Bey, Boncuk’la olan hikayesini şöyle anlatıyor;

“1 yıl önce bir dükkanda yavru kedileri görmüştüm. Dükkan sahibiyle konuştum. O da ’tamam bir tanesini alabilirsin’ dedi. Daha sonra kediyi eve getirdik. O zaman 1 aylıktı, şimdi 1 yaşında. 1 yıldır da kendisine bakıyoruz. Tüm aşılarını yaptırdık, kısırlaştırdık, şu an da bizimle beraber yaşıyor. Biz Boncuk’a alıştık, Boncuk da bize alıştı. Direkt omuzuma atlıyor, benimle beraber seyahate çıkıyor. Boncuk’la çok fazla yer gezdik. Safranbolu, Adana, Mersin Tarsus’u gezdik. Hep beraber arabayla seyahat ettik, sürekli bizimle beraber. Vatandaşlar, ’nasıl yaptın, nasıl alıştırdın?’ diye bana soru soruyorlar. Boncuk’un omuzuma alıştığını söyledim. Biz hayvan severiz, evde akvaryumda balıklarım var, kuşlarım var. Hayvanlara karşı büyük bir sevgim var, ailecek öyleyiz” 

 

 

Çoban Köpeği Sarı, 7 Yavrusuyla Beraber
Bir Kuzuya da Süt Annelik Yapıyor

Çoban köpeği Sarı 7 yavrusuyla beraber kuzuya süt annelik yapıyor
Çoban köpeği Sarı 7 yavrusuyla beraber kuzuya süt annelik yapıyor
Çoban köpeği Sarı 7 yavrusuyla beraber kuzuya süt annelik yapıyor

Bursa’nın İnegöl ilçesinin kırsalındaki Cerrah Mahallesi’nde Sarı isimli çoban köpeği 7 yavrusuyla beraber bir kuzuya da süt annelik yapıyor. 

Köpekle aynı zamanda doğum yapan Kezban isimli koyunun sütü az olduğundan yeni doğan kuzuyu Sarı isimli çoban köpeği emziriyor. 

Bölgede küçükbaş hayvancılık yapan Sezer Çubuk, olayı şöyle anlattı: 

“Kuzuyu zaten koyundan keçiden emziriyorduk. Köpeğimizin yavruları olunca bunların olduğu yere köpeği getirdik. Bir baktık ki kuzu köpeği de emiyor. Biz de şaşırdık tabii, bu normal bir şey değil. Çok şaşırdık ve bize değişik geldi. Yani kuzumuzun süt annesi de olmuş oldu. Şu anda doyduğu için keyfi de yerinde. Allah izin verirse kocaman kuzu olacak ve o da anne olacak” 

 

 

Adana'da 3 Sokak Köpeği Tarafından Köşeye Sıkıştırılan Yavrusunu Koruyan Cengaver Anne Kedi

Adana’nın Seyhan ilçesi, Reşatbey Mahallesi’ndeki bir çarşının güvenlik kameralarına yansıyan görüntü hem çarşı esnafını hem de izleyenleri şaşırttı. 

7 aylık yavrusu 3 sokak köpeği tarafından köşeye sıkıştırılan anne kedi, korkusuzca köpeklerin üzerine saldırdı ve yavrusundan uzaklaştırmayı başardı. 

Ertesi gün işyerlerine gelen esnaf, güvenlik kameralarını incelerken farkettiği bu görüntüleri ”Adana’nın suyundan içen kedi modu” şeklinde sosyal medyada paylaştı. 

Çarşı esnafından Tufan Altunbüken, yıllardır baktıkları bir kedi olduğunu, daha önce de bu şekilde yavrularını koruduğunu söyleyerek; ”Her ne kadar kedi de olsa, anne yüreği işte” dedi. 

 

 

İzmir'de Anne Kedi Yavrularını Hastaneye Götürdü

İzmir'de Anne Kedi Yavrularını Hastaneye Götürdü

Bir canlı dünyaya getirmek ve ondan sorumlu olduğunu hissetmek herhalde başka hiçbir duyguya benzemiyordur.

27 Mart 2021 tarihinde İzmir Eskiizmir semtinde bulunan Karabağlar Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde; akıl almaz olduğu kadar aynı zamanda son derece duygulu bir olay meydana geldi.

Hastane çalışanları tarafından hastane çevresinde mama ve su verilen anne kedi, yavrularının gözleri açılmayınca tam bir anne gibi davrandı ve 
yavrularını ensesinden tuttuğu gibi hastaneye götürdü.

Yavrularını bir gün arayla hastaneye götüren anne kediye sağlık çalışanları yardım etti. Veteriner İşleri Müdürlüğü ile görüşen sağlık çalışanları bebeklerin gözlerindeki enfeksiyona ilk müdahaleyi yaptılar.
Bebekler daha sonra Uzundere’de bulunan Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne sevk edildi ve tedavileri bittikten sonra da sahiplendirildiler.

Karabağlar Belediyesi Sağlık İşleri Çalışanları olayla ilgili şöyle konuştu;

“Sokakta yaşayan anne kediyi vatandaşlarımızla birlikte besliyor, suyunu veriyorduk. Ancak doğum yaptığından haberimiz yoktu. Sabah saatlerinde hasta kabulüne başladığımız sırada, yavrularıyla birlikte çıkageldi. Uzun uzun miyavlayarak yardım istedi. Çok şaşırdık. Dikkatli inceleyince yavrularının gözünün kapalı olduğunu gördük. Veteriner İşleri Müdürlüğü’nü arayarak, elimizdeki ilaçlarla ilk müdahaleyi yaptık. Yavruların gözleri kısa sürede açılınca hepimiz çok mutlu olduk. Daha sonra anne kedi ve yavrularını, daha iyi bakılmaları için Uzundere’ye gönderdik. İlk kez böyle bir şey başımıza geliyor. Hem duygulandık, hem de iyileştiklerini görünce çok sevindik!”