Gezi Parkı 8 Yaşında
Sokak Hayvanları

Gezi Parkı Eylemleri’nin Sokak Hayvanlarını Hatırlayalım​

Gezi Parkı Eylemleri'nin Sokak Hayvanlarını Hatırlayalım

2013 Mayıs’ının son günlerinde başlayan Gezi Parkı Eylemleri bu yıl 8. yılına giriyor. Tüm Türkiye’de aylarca süren ve dünya basınında bile ses getiren bu eylemler süresince Taksim ve civarında yaşayan sokak hayvanları hakkında bir yazı yazmak istedim.

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan ve sadece umumi hizmette kullanılmak koşulu ile tapuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiş olan Taksim Gezi Parkı’na İstanbul 6. İdare Mahkemesi ve 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı olduğu halde Topçu Kışlası’nı Taksim Yayalaştırma Projesi çerçevesinde imar izni olmadan yeniden inşa etmesini engelleme eylemi olarak başlamıştı. 

Parktan 5 adet ağacın sökülmesi üzerine, iş makinalarının önüne geçilerek daha fazla yıkım yapılması engellenmiş ve sonrasında yaklaşık 50 kişilik bir grup tarafından park içerisine çadırlar kurularak devam etmişti. 

Dr. Hüseyin Kömürcüoğlu tarafından yazılan ”Y Kuşağını Anlamak – Bir Gezi Parkı Araştırması” adlı kitapta, ilk günlerden beri eylemlerde olan bir üniversite öğrencisinin şu sözleri beni çok etkilemişti; ”Biz doğayı, ağaçları, hayvanları seviyoruz. İnsan sevdiğine bir şey olsun, zarar gelsin ister mi?”

Evet, kesinlikle Gezi Parkı eylemleri, doğayı, ağaçları ve hayvanları seven insanlar tarafından yapılmıştı. Eylemcilere polis müdahalesi yapıldığında bile sokak hayvanlarını, doyuran, koruyan, tedavi eden ve gazdan etkilenen hayvanlar için mücadele eden insanlar vardı.

”Bir bahçeye giremezsen
Durup seyran eyleme
Bir gönül yapamazsan
Yıkıp viran eyleme…”

Eylemlerin 8. yılında Taksim ve çevresinde yaşayan ve eylemlerin tam ortasında kendini bulan sokak canlarını bir kez daha hatırlayalım istedim.

Dünyanın en barışçıl, en sevgi dolu, en doğa ve hayvan dostu eylemlerinin 8. yılı kutlu olsun 😻

 

Parkları için direndiler

Gazdan zarar görenler ve yaralılar tedavi edildi

İnsan dostları ile birlikte çöp topladılar

Yorulunca insanlarla birlikte dinlendiler

Taksim onlarındı, gazı görünce kaçmadılar

Gezi Parkı Eylemleri sırasında doğan oldu, adını 'Anadolu Kedisi' koydular

Gazdan kaçıp Ses Tiyatrosu'na sığınan kedinin adı 'Kedittin' oldu, kitabı bile çıktı

Kedittin Direniş