Kedi Sahibi Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Kedi Sahibi Olmanın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları

Kediler her zaman keyfine düşkün, çoğunlukla umursamaz ve biraz da bencil canlılardır. Bağımsız ve kafasına göre takılan bu şirin canlıların sayısız faydası vardır. Kedi sahibi olmanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları neymiş, öğrendikten sonra onlara bakışınız değişecek.

Sağlık Açısından Faydaları

Kalp Krizi Riskini Düşürür

Vasküler ve Girişimsel Nöroloji Dergisi’nde yayımlanan bir araştırmaya göre; 20 yıllık süreçte kedi sahibi olmuş ve olmamış katılımcılar üzerinde yapılan karşılaştırmaya göre kedi sahibi olmanın kalp krizi ve inme riskini %30 düşürdüğü saptanmıştır.

Kedi mırlamasının sakinleştirici etkisi olduğu, bunun strese iyi geldiği, dolayısıyla kan basıncını düşürdüğü ve sonuç olarak da ölüm riskini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hatta geçenlerde Britanya’da yaşanan bir olay, kedilerin kalp krizi anında sahibinin hayatını da kurtarabileceğini gösterdi. Uykusunda kalp krizi geçiren Sam Felstead, kedisinin üzerine atlayıp kendisini uyandırdığını, bu şekilde hastaneye gittiğini söyledi.

Kas ve Kemik Sağlığına İyi Gelir

Şimdi diyeceksiniz ki ”kediler bunu nasıl yapıyor?” Şöyle; kedi sahibi olanların çok iyi bildiği, dünyanın en güzel gürültüsü olan kedi mırlamasının 20-140 HZ aralığındaki titreşimlerinin insan kemikleri ve kasları üzerinde terapötik(iyileştirici) bir etki yaptığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Daha İyi Bir Uyku

2015 yılında uyku sağlığı uzmanları tarafından yapılan bir araştırma, kedilerin uyku problemlerini gidermeye yardımcı olduğunu öne sürüyor. Evcil hayvan sahibi 74 kişinin % 56’sı hayvanlarının yatak odasında bulunmasına izin verdiğini söyledi. Araştırmada yer alan insanların % 20’si hayvanların uykularını böldüğünü ifade ederken % 41’i evcil hayvanlarının kendilerini rahatsız etmediğini, aksine uyurken yatak odasında oldukları takdirde uyku kalitelerinin arttığını belirtti.

Stres ve Kaygıyı Azaltır

Lisanslı Klinik Psikolog Melanie Greenberg’in ”Strese Dayanıklı Beyin: Farkındalık ve Nöroplastisiteyi Kullanarak Strese Karşı Duygusal Tepkinizde Ustalaşın’ isimli kitabında; kedi sevmenin vücutta oksitosin hormonu (bağlanma hormonu) salgılanmasına neden olduğu, bunun da insanlarda stresi azaltarak daha az endişeli hissetmeye yardımcı olduğu bilgisi yer almaktadır.

Çocuklar için Daha Az Alerji

2002 yılında yapılan bir araştırmaya göre; birden fazla kedi bulunan evlerde yaşayan bir yaşının altındaki bebeklerin 6 ve 7 yaşlarına geldiğinde alerjiye (kedi, evcil hayvan alerjileri, toz alerjisi, çimen vs.) yakalanma sıklığının, kedi sahibi olmayan ailelere göre % 66 daha düşük olduğu tespit edilmiştir.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün alerjik mekanizmalar bölümünün şefi MD Marshall Plaut; “Yaşamın erken dönemlerinde evcil hayvanlara yüksek düzeyde maruz kalma, yalnızca evcil hayvan alerjisine değil, aynı zamanda alerji gibi diğer yaygın alerji türlerine karşı da koruma sağlıyor gibi görünmektedir.” diyor. Plaut aynı zamanda, evcil hayvanlarla erken yaşta tanışan çocuklarda, astım semptomlarına karşı koruyucu bir etki olduğunu ekliyor.

Otizmli Çocuklarda Sosyal Etkileşim Düzeyini Artırır

Missouri Üniversitesi araştırmacıları, otizmli çocukların hayvanlarla daha rahat iletişim kurduklarını, evcil hayvan olan bir ortamda birbirleriyle daha fazla etkileşime girdiklerini söylüyorlar. Ayrıca otizmli çocukların bir kediyi okşarken daha sakin ve daha az endişeli olduklarını belirtiyorlar. Araştırmaya katılan otizmli çocukların ailelerinden, kedi sahibi olanlar, çocuklarıyla kedileri arasında güçlü bağlar kurulduğunu söylemiştir.

Kedilerin Diğer Faydaları

Yalnızlık Hissinden Kurtulmayı Sağlıyor

Yapılan bir araştırma; Alzheimer hastalığının yalnızlıkla ilişkili olduğunu göstermiştir. Kedilerin yalnızlığa iyi geldiği ise araştırmaya gerek duyulmayan bir gerçektir.

2013 yılında Veteriner Hekimler Birliği tarafından yapılan bir anket, yalnız insanların evcil hayvan sahiplenme oranlarının arttığını göstermiştir. Amerikan Veteriner Hekimleri Birliği’nin eski başkanı Doktor Douglas Aspros; “Evcil hayvan sahiplenmenin sunduğu konfor ve tatmin duygusunu her geçen gün daha fazla yalnız insanın keşfettiğini görmek ilginç. Evcil hayvanlar yaşamımızda güçlü ve olumlu etkilere sahip ve sağlık için benzersiz duygusal, psikolojik ve fiziksel yararlar sunuyor.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Daha İyi Bir Psikoloji Sağlıyor

Avustralya’da yapılan bir araştırma; evcil hayvan sahiplerinin, evcil hayvanı olmayan kişilere oranla daha iyi bir psikolojiye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Ankete katılan evcil hayvan sahibi kişiler, kendilerini daha mutlu, daha özgüvenli ve daha az gergin hissettikleri, daha iyi uyudukları, daha rahat odaklandıkları ve hayatlarındaki sorunlarla daha kolay yüzleştikleri bilgisine ulaşılıyor.

Aynı zamanda internette kedi videosu izleyen insanlar, umut, mutluluk ve memnuniyet hislerinin; endişe, sıkıntı ve üzüntüden daha fazla olduğunu söylüyorlar.

Daha Fazla Sosyalleşme

Kedi sahibi olmak, doğal bir konuşma başlatıcısı sağlaması sebebiyle, sahibinin sosyalleşme yeteneğini geliştirebilir. 

Erkekleri Daha Çekici Yapıyor

Kedi sahiplerinin daha duyarlı ve daha zeki olduğunu gösteren bir takım çalışmalar da var. Anket bazlı çalışmalarda; bekar kadınların %90’ının kedisi olan erkekleri olmayanlara göre daha güzel ve daha sevecen olarak algıladığı görünüyor.

Kediler Hayat Kurtarır

İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz Kraliyet Donanması’na ait bir gemide görev yapan Simon adlı kedi gemideki yiyecek stoklarını tüketen fareleri cesurca avlamıştır. Hatta savaş sırasında bir şarapnel ile yaralanmış ve tedavi gördüğü süreçte gemide olamadığı için düşman fareler gemiyi işgal etmiştir. Simon daha sonra tam olarak iyileşmeden işinin başına dönmüş ve kontrolü tekrar ele geçirmiştir. Bu başarıları sebebiyle Dickin Madalyası’nı alan tek kedi olarak ulusal kahraman ilan edilmiştir.