Kedi Sevmeyenlerin Asla Anlayamayacağı Şeyler

Kedi Sevmeyenlerin Asla Anlayamayacağı Şeyler

Kediler bence bu dünyadaki en acayip canlılardır. Tüm hayatı yemek, oyun, uyku döngüsünde geçen bu canlılara nedense bayılıyoruz. Sırf kendi keyifleri öyle istiyor diye yaptıkları her türlü davranış bizde akıl almaz bir hayranlık uyandırıyor. Onlara asla kızamıyoruz, sadece gülümsüyor ve ”iyi ki” deriz. Kedi sevmeyenlerin asla anlayamayacağı şeyler nelerdir? Bunlar sadece küçük bir kısmı.

Uyutmazlar

Kendileri tüm gün uyudukları için bizim uyku saatimiz geldiğinde bu onlar için delice bir oyun saatidir. Onları yatak odasına almazsak kapının önünde saatlerce eylem yapabilirler, içeriye aldığımızda da üzerimizden atlayarak oraya buraya koştururlar.

Sabah onlar uyanıkken hala uyumaya devam ediyorsak ellerine geçen her şeyi yere atarak kurulmayan ve ertelenemeyen alarm görevlerini yerine getirirler. ”Hadi kalkayım” dediğimizde de, yattığımız yerin sıcağına kıvrılıp öyle bir uyurlar ki, işe gitme motivasyonumuzu mahvederler.

Tırmalarlar

Bizim sevgi anlayışımız yumuşak okşamalardan ibarettir. Oysa kedilerin buna verdiği karşılık, kol ve bacaklarımıza tırmık atmak şeklindedir. Öpemeyiz, sarılamayız, okşayamayız. Buna rağmen onları sevmekten asla vazgeçmez, vücudumuza attıkları imzaları gururla taşırız.

Parayla Alınan Hediyeleri Sevmezler

Kedimiz için en rahat yatakları alırız ama onlar yatakların gönderildiği kolileri sever, onların içinde yatarlar. Tırmalama tahtası alırız ama onlar hemen yanında duran koltuklarımızı tırmalamayı seçerler. Eğlenceli oyuncaklar alırız ama onlar asla bir işlerine yaramayacak ıvır zıvırla yatıp yuvarlanmayı daha uygun bulurlar.

Kıyafetlerimizin Üzerinde Uyurlar

Sepette duran yeni yıkanmış giysilerimizin ya da giymek için yatağın üzerine çıkardığımız ütülü kıyafetimizin üzerine yatarlar. Tüylerden temizlemek için ne kadar uğraşırsak uğraşalım yine de girdiğimiz tüm ortamlarda bir kediyle yaşadığımız şıp diye anlaşılır. Kalktıkları yerde bıraktıklarından en az bir kedilik daha tüy çıkar ama yine de kürklerinden bir şey eksilmez.

Bizi Değil Valizlerimizi Özlerler

Bir seyahatten döndüğümüzde bizden çok valizimize sarılırlar. Tabi ki, yokluğumuzda yemeklerini, sularını veren, kumlarını temizleyen, yattıkları yeri havalandıran, yarenlik eden bir dostumuz gelip gitmiştir. Zaten bizim bu dünyadaki tek amacımız; kedimizin konforunu sağlamaktır. Ekstra sevgi beklemek de neyin nesi? Valizler ve koliler kadar sevseler bizi, başka ne isteriz?

Kedi Sevmeyen Misafirlere Daha Fazla İlgi Gösterirler

Evimize gelen insanların bazıları kedi sevmeyebilir ya da kediden korkabilirler. Bu, kedimizin onları rahat bırakacağı anlamına gelmez. Bakınız: sen kediyi sevmiyorsun diye kedinin de seni rahat bırakması şart mı? Her kim ki kedi sevmek ister, ondan köşe bucak kaçan kedimiz en istemeyen insana sokulur da sokulur. Bu da binlerce kedi bilinmeyeninden biridir. Sanırım avcı içgüdüleri yüzünden ”kaçan kovalanır” anlayışıyla istemeyene daha çok sokuluyorlar.

Evde, Onların Özel Alanı Çoktur, Bizimse Bir Tane Bile Yoktur

Rahatsız edilmek istemediklerinde evin kuytularında ara ki bulasın olan bu canlılar bize asla öyle bir alan vermezler. Mutfak, tuvalet, banyo, her neredeysek peşimizdedirler. Soğuk havalarda organik battaniyemiz var diye seviniriz ama o gelir sıcak havalarda kucağımızda yatar. Velhasıl, bir kediyi anlamak insan olarak bizi fazlasıyla aşar.

Her Zaman En Acayip Yerler Favori Yatak Odalarıdır

Koltukların tepesinde yatarlar, yüksek dolapların en görünemeyen yerlerinde saklanırlar, çamaşır makinası, kurutma makinası gibi gürültü timsali aletlerin üzerinde mışıl mışıl uyurlar. Kışın kalorifer peteğine sarılır, yazın kafayı, totoyu serecek serin yer ararlar.

O Şeylerin Yeri Masa, Sehpa, Konsol Değil, Yerdir

Özenir, bezenir alırız, dekoratif dursun diye dikkatlice yerleştiririz ama onlar burunlarının ucuyla yere düşürüp bir de ”aaa düştü” der gibi arkasından bakarlar.

Kayboldu Diye Deli Gibi Ararız, Saatler Sonra Ortaya Çıkarlar

Kediler saklanma konusunda inanılmaz uzmandır. Kayboldu sanıp aradığımızda asla bulamayız. Aynı zamanda hem çok sessiz hem de öyle umursamazdırlar ki ancak canları istediğinde saklandıkları yerden çıkıp salına salına gezinmeye başlarlar. Kayıp sandığımız sürede biz panikten paniğe savruluruz, onların umurunda bile olmaz.

Sevip Okşamamıza İzin Verseler Bile Bittiğinde Uzun Uzun Temizlik Yaparlar

Tüylerini bozar, üzerlerine mikroplarımızı bırakırız. Biz insanlar, kediler için asla yeterince temiz sayılmayız.