kedi taşıma çantası alırken dikkat etmeniz gerekenler

Kedi Taşıma Çantası Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Taşıma çantasına her girdiklerinde çoğunlukla tatsız veteriner randevularına gittikleri için kediler, çantayı gördüklerinde köşe bucak saklanırlar. En azından yolculuklarını konforlu hale getirmek için neler yapabiliriz? Henüz almadıysanız ya da değiştirme ihtiyacınız varsa kedi taşıma çantası alırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? Gözden kaçırma ihtimalimiz olan tüm detayları bu yazıda topladım.

Güvenlik

Canımızdan çok sevdiğimiz dostlarımızı taşırken herhangi bir sebeple zarar görmelerini istemeyiz. O sebeple ilk kural güvenlik. Yani kedinizin ağırlığını taşıyabilecek uygunlukta, malzemesi ve aksesuarları sağlam bir çanta tercih etmeniz en önemlisi.

Boyut

Kedinizin kilosuna ve büyüklüğüne en uygun boyuttaki çantayı tercih etmelisiniz. İçindeyken hareketlerinin kısıtlanmaması gerekir.

Havalandırma

Taşıma çantasında yeterli havalandırma alanları olduğundan emin olun. Küçücük bir alanda belli bir süre duracak olması kedi için yeterince streslidir. Ayrıca evden pek çıkmayan kediler için sokak ekstra stresli bir yer olduğundan, kedinizi zorlukla nefes alacağı bir çantayla taşımak pek iyi bir fikir değildir.

Giriş Yeri

Aldığınız çantanın türüne göre kedinizi içine koyacağınız bir kapısı, kapağı ya da fermuarlı bir bölmesi olabilir. Birden fazla giriş yeri olması kedinizi taşıma çantasına koyarken kolaylık sağlayacaktır.

Pencereler ve Kapalı Alanlar

Kedinizin çanta içinde istediğinde etrafı görebilmesi, istediğinde de saklanabilmesi için her iki özelliği de bulunduran bir çanta kullanmanız kedinizin kendisini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Taban

Taşıma çantanızın taban kısmının kaymaz özellikte olması, yolculuk esnasında kedinizin sağa sola savrulmasını engeller. Aynı zamanda çok sert olmaması da kedinizin rahatlığı için önemlidir. Çanta tüm bunlara uygun değilse taban kısmına yerleştireceğiniz ek malzeme ile ideal tabanı oluşturabilirsiniz.

Suya Dayanıklı

Seçeceğiniz çantanın dört mevsim kullanılabilmesi çok önemlidir. Su geçirmez özellikte bir çanta, yağmurlu bir havada bir yerlere götürmeniz gerektiğinde kedinizin rahatı ve sağlığı açısından son derece önemlidir.

Sizin için Uygun

Hem tasarım olarak kolay taşınabilmesi hem de mali açıdan sizi zorlamaması açısından taşıma çantası almadan önce iyice araştırmanızı öneririm.

Kedi çantanızı kendiniz yapmak isterseniz çok tatlı bir astronot model için bu videoya göz atabilirsiniz.

Kedinizi Taşıma Çantasına Alıştırmak için Neler Yapmalısınız?

İster ilk defa almış olun, ister eskiyen çantayı yenilemiş olun sonuçta bu kediniz için bir yeniliktir. Kediler yeniliklere kolay uyum sağlayamaz. Kedinizin çantayı sevmesi ve içine girerken huzursuz olmaması için yapabileceğiniz bir kaç şey var.

  • Çantayı kullanmadan önce kedinizin onu tanıması gerekir. İlk kullanımdan önce çantayı kapısı açık şekilde, kedinizin rahatlıkla görebileceği bir yere bırakın. Kediniz çantayı koklayacak, içine girecek ve çantayla tanışacaktır. Onu çantaya girmesi için zorlamayın.
  • Çantayı kedinize tanıtmadan önce biraz elinizde ya da sırtınızda gezdirin. Bu şekilde kokunuz çantaya sinecek ve kediniz yabancılık hissetmeyecektir.
  • Çantanın içine kedinizin sevdiği bir eşyasını (oyuncak, battaniye vs.) koyun.
  • Çantanın içine, eğer varsa ceplerine kedinizin sevdiği mamadan ya da ödül kurabiyelerinden koyun. Kediniz çantayı keşfederken bunları bulduğunda çanta hakkında daha olumlu bir izlenime kavuşacaktır.
  • Kediniz kendi isteğiyle çantaya girdiğinde kapısını/kapağını kapatın. İçinde durmak istemezse zorlamayın.
  • Kediniz çantadayken evde ya da yakın mesafede kısa ısınma turlarına başlayın.
  • İlk gezinizi asla veterinere yapmayın.