kedi-yasi-hesaplama-tablosu
Kediler ve Köpekler

Kedi Yaşı Hesaplama

Bir kedi evlat edindiğinizde onun hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışırsınız. Mesela kaç yıl yaşayacağını ya da insanlarla aynı skalada bir yaş tablosu olup olmadığını bilmek istersiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan; kedi yaşı hesaplama tablosuna bakmak olacaktır.

Kedi yaş hesaplaması yapılırken, nasıl bir yöntem izlenmesi gerekir? Hayvanlardaki yaş hesaplaması, insan yaşıyla karşılaştırıldığında biraz farklılık göstermektedir. Zaten bir anne kedinin hamilelik süresinin insana oranla çok daha kısa oluşunu ve kedi doğduktan kısa bir süre sonra bir insan yavrusunun yapabileceğinden çok daha fazlasını yapabildiğini düşünüce bunu tahmin edebilirsiniz.

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki; sokaktaki kedilerin ortalama ömrü 2 ya da 3 yıldır. Evde baktığınız ve gerçek bir evlat gibi bakımını önemsediğiniz durumlarda 15-16 yıl kadar yaşama ihtimalleri var elbette.

Sadece istisna olarak kalsa da 30 yıldan fazla yaşayabilen kediler de yok değil. Mesela 31 yaşında ölen ve bu kadar çok yaşamasına bağlı olarak ”Dünyanın En Yaşlı Kedisi” unvanını alan bir kedinin varlığını bilmek güzel bir duygu.

Mesela bu kedi, adı Rubble; 5 Mayıs 1988 tarihinde doğmuş, tam tamına 31 yıl yaşamış, bu da insan yaşı ile karşılaştırıldığında yaklaşık 150 yaşında sayılıyor.

Eğer dünyanın en yaşlı kedisi olmuş ama bu ünvanı kazandıktan kısa bir zaman sonra hayatını kaybetmiş bir kedinin hikayesini merak ederseniz bu haber linkine bir göz atmanızı öneririm. 

Dünyanın en yaşlı kedisi kaç yaşında?

Şimdi gelelim kedilerdeki yaş hesaplamasına. Bununla ilgili bir kaç farklı yöntem var, ancak ben en yaygın olarak bilinen formülü sizinle paylaşmak istedim.

Kedi Yaşı Hesaplama Yöntemi

Kedi yaşı hesaplama tablosu
Kedi Yaşı Hesaplama Tablosu

Kediler 1 yaşında yetişkin sayılırlar ve insan yaşıyla karşılığı 24’tür. Ondan sonraki her yıl 4 yaş olarak hesaplanır.