Kediler Aynada Kendilerini Tanırlar mı?

Kediler Aynada Kendilerini Tanırlar mı?

Aynaya bakıp tıslayan, hırlayan kediler görebilirsiniz. Kedi aynaya bakıp da bir tepki veriyorsa oradaki yansımayı gördüğü kesindir. Peki, kediler aynada kendilerini tanırlar mı? Sizin de aynaya bakıp tehditler savuran ya da hayran hayran kendini izleyen (Mercimek adında böyle bir kedi tanıyorum) bir kediniz varsa bu yazıyı okumalısınız.

1970 yılında Psikolog Gordon Gallup Jr tarafından yapılan ”Ayna Testi”(Kırmızı Nokta Testi) aynada hangi hayvanların kendilerini tanıyacaklarını öğrenmek için yapılmış bir çalışmadır. Gallup, hayvanlar uyurken alınlarına kokusuz, kırmızı bir nokta yerleştirmiş ve uyandıklarında aynaya erişmelerini sağlamıştır. Aynada kendisine bakan ve noktanın olduğu bölgeye odaklanan ya da noktayı kaşıyan hayvanların öz-farkındalığı olduğu bilgisine ulaşılmıştır.

Aslında 18 aylıktan küçük insan yavrularının bile geçemediği bu testi geçebilen hayvanlar şunlar; şempanzeler, katil balinalar, Avrasya saksağanları, kuzgunlar, filler, orangutanlar, güvercinler ve yunuslar.

Tıpkı 18 aylıktan küçük insan yavruları gibi, kedi ve köpekler de aynada gördüğünün kendisi olduğunu anlamıyor.

Aynada Yansımasını Gören Kedinin Verdiği Tepkiler

  • Düşmanlık
  • Kayıtsızlık
  • Tarafsızlık veya merak

Kediler aynada gördükleri yansımalarını başka bir kedi sanıyor ve bölgelerini koruma eğilimine sahip canlılar olmaları sebebiyle de gördükleri yansımaya karşı saldırgan davranışlar gösteriyorlar. Kedilerdeki en yaygın tepki ”düşmanlık” ancak bazı kediler yansımaya tamamen kayıtsız da davranabiliyor.

Kedilerin Yansımayı Tanımak için Yaptıkları Davranışlar

  • Koklamak
  • Dokunmak
  • Sürtünmek

Kediler, karşılarındaki tehlike hakkında öncelikle koklama aracılığı ile fikir edindiğinden, bir süre sonra herhangi bir koku alamadıklarında yansımayı tehdit olarak görmekten vazgeçiyor ve tepkisizleşiyorlar.

Kediler Aynada Kendilerini Tanırlar mı

Bu testin yapılma amacı, hayvanların öz-farkındalıklarının olup olmadığını anlamaktır. Sonuç olarak; kedilerin böyle bir farkındalığı olmadığı, aynadaki yansımalarının farkında olmadıkları, yansımanın farkında olanların da, gördüklerini başka bir kedi sandıkları anlaşılıyor. Ancak birincil duyuları koku alma duyusu olduğundan eğer yansımadan herhangi bir koku almamaya devam ederlerse onu görmezden gelmeye başlıyorlar.