Kediler Neden Buldukları Her Şeyi Yere Atar?

Kediler Neden Buldukları Her Şeyi Yere Atar?

Kediler öyle enteresan canlılar ki, yaptıkları her şeyde bir anlam aramaya çalışmamız, sıkıcı hayatlarımızı renklendiriyor sanırım. Aslında kedilerin, yaptıkları çoğu şeyi bir anlamı olsun diye yapmadıklarına eminim. O kadar başlarına buyruklar ki, canları ne isterse onu yapıyorlar işte.

Peki kediler neden buldukları her şeyi yere atarlar? Tabi ki uslanmaz bir kedi tutkunu olduğum için bu konuya da fazlasıyla kafayı taktım ve araştırmaya başladım. Belki de kedilerin, buldukları her şeyi neden yere attığını merak eden başkaları da vardır diye düşünerek yazmaya başlıyorum.

Uluslararası Hayvan Davranış Danışmanları Birliği’nde sertifikalı hayvan davranışı danışmanı olan Amy Shojai ve ASPCA Evlat Edinme Merkezi’nde kıdemli kedi davranış danışmanı olan Adi Hovav; kedilerin ellerine geçen her şeyi yere atmasının birden fazla sebebi olduğunu söylüyor.

Avcılık İçgüdüsü

Kedilerin patileri çok hassastır. Bu sebeple kediler, keşfetmek ve araştırmak amacıyla gördükleri şeyleri patileriyle yoklar. Dokundukları şeyin hareketi, sesi ve dokunduklarında verdiği his karşılaştıkları şeyin; canlı mı ölü mü, hasta mı sağlıklı mı, güvenli mi tehlikeli mi olduğunu anlamalarını sağlar. Bu şekilde karşılaştıkları şeyle savaşacaklar mı yoksa onu yiyebilecekler mi, anlamaya çalışırlar.

Avcılık içgüdülerini köreltmeden bu davranışı engellemenin yolu; kedilere bazı oyuncaklar vermektir. Tabi ki oynamanın hoşlarına gitmesi için ya ulaşabilecekleri bir şey olmalı ya da oyun sonunda ödüle ulaşmaları önemlidir. Mesela lazerle kedi oynatmak biz insanların sıklıkla yaptığı bir şeydir ama kedinin peşinde koştuğu halde asla yakalayamadığını düşündüğü bir hareketlilik hali, bir süre sonra kedinin sıkılmasına ve oyundan vazgeçmesine neden olur.

Merak ve Eğlence

Kediler uyumak ve kendilerini temizlemek dışında kalan zamanlarda can sıkıntısı yaşarlar. Böyle zamanlarda da etraflarındaki şeyleri keşfetmek ve onlarla oynamak en büyük hobileridir. Eşyaları yere atma aktivitesini çoğunlukla yer değişikliği yapılan ya da mekana yeni eklenen nesneler üzerinde test etmelerinin sebebi de yeni şeylere karşı duydukları meraktan kaynaklanır.

Bu davranışı teşvik etmemek için de eşyaların yerini değiştirmek ya da yeni bir şeyler eklemek gerektiğinde yere düşünce hasara uğrayacak şeyleri kedilerin ulaşması mümkün olmayan şekilde konumlandırmak en iyi çözüm olacaktır.

Kedinize ait oyuncakları ev içinde belli yerlere dağıtmak, zaman zaman yerlerini değiştirmek ve dikkatini çekmek için bazen onları hareket ettirmek de başka bir çözümdür.

Dikkat Çekmek

Kedilerin hafızası vardır ve birlikte yaşadıkları insanların gösterdiği tepkileri az çok bilirler. Bir şeyi yere attıklarında onlara kızmak ya da ödüllendirmek bu davranışı daha da perçinleyecektir. Mesela sabahları uyanamadığınızda kediniz bir şeyleri yere atarak gürültü çıkarırsa ve siz de bu ”açım bana yemek ver” protestosunu anlayıp yemeğini verirseniz, kedi her acıktığında bunu yapmaya devam edecektir. Böyle durumlarda en iyisi; yere atma davranışına tepkisiz kalmak ve yemek vermek için biraz zaman geçmesini beklemektir.

Yukarıda saydığım tüm nedenler için bu çözümleri de deneyebilirsiniz:

  • Özellikle cam gibi, devrildiğinde kedinize zarar verebilecek şeyleri daha güvenli yerlere koymak.
  • Ev bitkilerini itilemeyecekleri şekilde sağlam kaplara yerleştirmek.
  • Tehlikeli olduğu için bir şeyi yerinden almanız gerektiğinde bunu kedinize göstermeden yapmak ya da o yokken almak için daha sonraki bir zamanı beklemek.

Kedilerin anlam vermeye çalıştığımız diğer davranışları nelerdir, okumak isterseniz ”Kediler Anlaşılması Zor Canlılar mıdır?” başlıklı yazıma da göz atabilirsiniz.