Kediler Tuvaletini Yaptıktan Sonra Neden Çılgınca Koşarlar

Kediler Tuvaletini Yaptıktan Sonra Neden Çılgınca Koşarlar

Kediniz varsa bilirsiniz. Gecenin bir yarısı önce hummalı bir hafriyat çalışması ile hacet giderilir ardından odalara doğru çılgınca bir koşuşturma başlar. Birden fazla kediniz varsa şunu da iyi bilirsiniz; bir evde koşan bir kedi varsa mutlaka onun peşinden koşan başka bir kedi daha vardır. Bu durum özelikle gece saatlerinde olduğunda, alt kat komşunuzun evde olmamasını, evdeyse de uykusunun ağır olmasını dilersiniz. Kediler tuvaletini yaptıktan sonra neden çılgınca koşarlar? Başka bir kedi gizemi daha. İşte yine başlıyoruz. Keyifli okumalar.

Kediler tuvaletini yaptıktan sonra neden çılgınca koşarlar? Bunun sebebi henüz tam olarak bilinmese de, bu konuda, bazıları oldukça eğlenceli, teoriler var. Şimdi gelin bakalım, neymiş derdi bu manyakların?

Hayatta Kalma İçgüdüsü

Kediler bizim gözümüzde her ne kadar minnoş canlılar olsa da, avcı ve yırtıcı bir türden evrilmişlerdir. Dolaysıyla kakalarını yaptıktan sonra başka avcı ve yırtıcı hayvanlar izlerini takip edemesin diye olay mahalinden hızla uzaklaşma eğilimindedirler. Hatta dışkılarını gömmeleri de bu sebebe bağlanır. Yine de unutmayın, kediler söz konusu olduğunda teoriden öteye gitmemiz mümkün değil.

Kum Yeterince Temiz Olmayabilir

İşte en azından anlaşılabilir bir sebep. Kediler aşırı titiz olduklarından, kum kabının yeterince temiz olmadığını düşünüyor bu yüzden de işini görüp bir an önce kaçmak istiyor olabilirler. Kedinizin kumunu daha sık temizlemeniz bu davranışı azaltabilir.

Tıbbi Bir Sorunun İşareti Olabilir

Bu çılgınca koşuşların, kedinizin idrar yolları, kolon ya da rektumundaki enfeksiyon ya da iltihaplanmalardan kaynaklanıyor olabilir. Kedinizin ishal olması, anormal derecede sert dışkılaması, idrarında ya da dışkısında kan olması halinde zaman kaybetmeden veterinerinizden bilgi almanızı öneririm.

Vagus Sinirinin Uyarılması

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de vagus siniri vardır. Vagus siniri, beyin sapından çıkar ve sinir sistemi de dahil olmak üzere vücudun tamamına yayılır. Vagus siniri; stres, endişe ve korku gibi duyguları etkiler aynı zamanda iltihabı azaltma görevi üstlenir. Rektumdan büyük bir dışkı kütlesi geçtiğinde, vagus siniri tetiklenir, buna bağlı olarak da nabız ve kan basıncı düşer. Dolayısıyla beyne giden kan akışı azalır, sonuçta da hafif bir sersemlik meydana gelir.  Kediler, sinirin uyarılmasıyla ortaya çıkan fazla enerjiden kaynaklı olarak bu garip davranışı sergiliyor olabilir.

Bağımsızlıklarını Kutluyorlar

Kediler, henüz bebekken, kaka yaptıklarında anneleri tarafından temizlenirler. Uzmanlar, kedinin annesine ihtiyaç duymadığı bu bağımsız zamanların sevinciyle çılgınca koştuklarını düşünüyorlar.

Mutluluğun İlanı

Tuvaletten sonra gelen rahatlama hissi kedileri mutlu ettiğinden bu koşuşmalara ”sevinç dansı” da denebilir. Eğer kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa sizin de bu dansa eşlik etmenize engel bir durum yok demektir.

Tebrik Çağrısı

Kediniz, tuvaleti büyük bir başarı olarak görüyor ve kendisini tebrik etmeniz için zafer turları atıyor olabilir.