Kediler-ve-Kopekler-Neden-Bir-Anda-Kosmaya-Baslar3

Kediler ve Köpekler Neden Bir Anda Koşmaya Başlar?

Bu blogu yazmaya başladığımda tek bir amacım vardı. Her zaman çok sevdiğim ama aşırı da gizemli bulduğum kedi ve köpekler hakkında daha fazla şey öğrenmek. Merak ettiklerimi araştırıyor, benim gibi merak edenler için güvenilir bir kaynak oluşturmaya çalışıyorum. Bu konulardan biri de; kedi ve köpeklerin neden durup dururken bir anda sağa sola koşuşturduklarıydı. Evet her iki cins de biraz deli ama bunu kesinlikle deli oldukları için yapmıyorlar. Neden yapıyorlar peki? Cevabı bu yazıda okuyabilirsiniz.

Yaptığım araştırmalarda iki tane terimle karşılaştım. Bunlardan biri “zoomies” diğeri de ”fraps”

Zoomies; kedi ve köpeklerin yüksek hızla her yeri yakınlaştırması, ”fraps”(Frenetic Random Activity Periods) ise; yüksek enerjili aktivite patlamaları anlamına geliyor.

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği Başkanı José Arce, bu durumu şu iki kelime ile özetliyor: ”sadece eğleniyorlar” ama şunu da ekliyor: ”Fraps davranışı, evcil hayvanların doğuştan gelen yırtıcı içgüdülerini kullanma şansı bulduğu nadir anlardandır.”

Bu davranış hem kedilerde hem de köpeklerde aniden başlayıp aniden duruyor. Bu yüzden de onlara ”gece yarısı çılgınları” isminin verilmesine sebep oluyor.

Kediler de köpekler de fraps yaşıyor ancak bazı farklılıkları var. Köpeklerde; şekerlemeler, banyo ve uzun yatışlar gibi düşük aktivite dönemlerinden sonra ortaya çıkan bu davranış, kedilerde her ne kadar şafak vakti ve alacakaranlık gibi zamanlarda görülüyor olsa da kişisel bakım ve hafriyat çalışması sırasında da tetiklenebiliyor.

Aslında çoğunlukla içgüdüsel olan bu davranış kimi zaman; davranışsal sorunlara ve başkaca sağlık sorunlarına da işaret edebiliyor. Normalden sık ve yoğun gözlemlenen bir hareketlilik durumu varsa her ihtimale karşı bir veterinere danışmanızda yarar var. Çünkü bazen bu frap’ler hipertiroidizmin ya da ulaşamadıkları bir yerdeki parazitlerin habercisi olabiliyor.

Neler Yapmalısınız?

  • Gece yarısı çılgınlıkları doğal ve kısa süreli davranışlardır. Bu yüzden hiçbir şekilde müdahale etmeye gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey; bu koşturmalar sırasında evcil hayvanınızın kendini yaralayacak bir çarpışma yaşamaması için ortalıktaki eşyaları düzenlemektir. Tabi ki köpeğinizi dışarıda gezdirdiğiniz sırada da frap davranışı ortaya çıkabilir. Bu yüzden de asla tasmasız dolaştırmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.
  • Hem evde ve dışarda oluşabilecek yaralanmalar hem de her türlü hastalık riskine karşı evcil hayvanınız için sağlık sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz.
  • Evcil hayvanınızla daha fazla zaman geçirmeniz ve düzenli fiziksel aktivite yapmalarını sağlamanız, fazla enerjilerini atmaya yarayacağından frap davranışının azalmasını sağlayabilir.

Neleri Asla Yapmamalısınız?

  • Evcil hayvanınızı takip etmek ya da kovalamak bu durumda asla yapılmaması gereken şeylerden biridir. Çünkü bu tepkiniz kedi ya da köpeğinizin yapmakta olduğu şeyden vazgeçmesini sağlamayacağı gibi aksine davranışı daha da pekiştirebilir.
  • Evcil hayvanınıza bağırmak ya da azarlamak da onu bu davranışından vazgeçirmeyecektir. Bu sebeple durum ne kadar sinir bozucu olsa da soğukkanlı bir şekilde kendiliğinden sonlandırmasını beklemelisiniz.
  • Evcil hayvanınızı bu davranışı yüzünden cezalandırmak da asla iyi bir fikir değildir. Özellikle kediler ceza sistemine baş kaldıran ve aksi davranışta ısrar eden canlılardır. Kedileri sadece olumlu pekiştiricilerle eğitebilirsiniz. Onları cezalandırarak istediğini yaptırabilen bir insan evladı henüz dünyaya gelmemiştir. Kedilerin eğitimi hakkında yazdığım bu yazıda ödül ve ceza yöntemi hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.