Kedilerde Dikkat Edilmesi Gereken Davranış Değişiklikleri

Kedilerde Dikkat Edilmesi Gereken Davranış Değişiklikleri

Kediler hem avcı hem de avdır. Hayatta kalma stratejisi olarak, acılarını ve zayıflıklarını son derece iyi bir şekilde saklayabilirler. Ancak gerçekten dayanılmaz boyuta geldiğinde yaşadıkları ağrı ve acıyı belli ederler. Eğer kedinizin normal alışkanlıklarında ya da rutin davranışlarında değişiklikler gözlemlerseniz veteriner müdahalesi gerektiren bir sorun olduğunu düşünmelisiniz. Peki kedilerde dikkat edilmesi gereken davranış değişiklikleri nelerdir? Gelin madde madde bunlara bakalım.

Agresif Davranışlar

Bir kedinin, olduğundan daha agresif davranışlar göstermesinin altında yatan bazı sebepler vardır.

  • Ziyaret edilen veteriner ya da yatılı kalınan bir tesis
  • Eve gelen yeni bir evcil hayvan ya da aile bireyi
  • Evdeki kişilerin ya da eşyaların üzerindeki yeni kokular
  • Yakın zamanda olmuş ağrılı bir tedavi süreci

Öncelikle agresif davranışa sebep olan etkenleri bulmak ve mümkünse ortadan kaldırmak gerekir. Sorunun devamı halinde mutlaka bir veterinere danışmak en doğrusudur.

Agresif bir kediyle ilgili yapılması gerekenleri bu yazımda okuyabilirsiniz.

Yeme Alışkanlıkları Değişikliği

Kediler yemek saatlerini bilir ve bu saatlerde beklentiye girer. Eğer alıştığı yemek saati geldiğinde yemek için her zamanki ilgiyi göstermiyorsa, yemek miktarında ve yeme şeklinde değişiklik varsa, bu durum kedinizde bir sorun olduğunun işaretidir.

  • Tüy yumakları, kedinizin mide bulantısı ve şişkinlik hissetmesine, buna bağlı olarak da yemeğe karşı isteksiz davranmasına sebep olabilir.
  • Hipertiroid, kedinizin iştahının artmasına ve tüketilen mama miktarının yükselmesine ancak buna rağmen kilo kaybı yaşanmasına sebep olabilir.
  • Ağız ve diş sorunları iştah kaybına sebep olabilir.
  • Stres, iştah kaybına sebep olabilir.

Su İçme Değişiklikleri

Kediniz birdenbire çok fazla su tüketmeye başlarsa böbrek hastalığı ya da diyabet belirtisi olabilir. Ancak hiç su içmeme durumu da normal değildir. Her iki durumda da konunun araştırılması gerekir.

Oyun Davranış Değişikliği

Kediler en çok yavruyken oyun oynar. Ancak bu yetişkin bir kedinin oyun oynamayacağı anlamına gelmez. Kediniz normalde oyun seviyor ve bir şekilde bundan vazgeçmişse hissettiği rahatsızlık ya da ağrı buna sebep olmuş olabilir.

Saklanma İhtiyacı

Evdeki bir yabancı, mekan/eşya değişikliği, taşınma, tadilat vs. gibi durumlar sebebiyle kediniz saklanma ihtiyacı hissedebilir. Ancak hiçbir sorun yokken saklanma isteği duyuyorsa altta yatan sebebi öğrenmek için bir veterinere danışmanızda fayda vardır.

Tuvalet Alışkanlıkları Değişikliği

Kedilerin kumu dışındaki yerlere dışkılaması olumsuz bir durumun habercisidir. Kedinizin tuvaleti ile ilgili yaptığınız yer, şekil, kap, kum vs. değişiklikleri kedinizi mutsuz edebilir. Eğer bunların hiçbiri yokken kediniz başka yerlere dışkılıyorsa, altında yatan sağlık problemini anlamak için mutlaka veterinerinize danışmanızı öneririm.

Kilo Değişiklikleri

Kedinizin kilosunu kontrol altında tutmanız gerekir. Aşırı kilo alımı obeziteye sebep olur, bu da artrit ya da tümör ihtimallerini artırır.

Hızlı kilo alımı, hipotiroid veya parazitlerden kaynaklanabilir.

Çok hızlı kilo kaybı yaşanması; diyabet, tiroid veya kanser gibi hastalıkların habercisi olabilir.

Uyku Değişiklikleri

Kediler, zamanlarının büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirir. Ancak yine de her kedinin normali farklıdır. Kediniz normalden fazla uyuyorsa kendisini iyi hissetmemesi buna sebep olabilir.

Uyku saatleri ve süresi kadar uyku mekanındaki değişiklikler de bir sorun olduğunun işareti olabilir.

Kişisel Bakım Değişiklikleri

Kedilerin düzenli olarak yaptıkları şeylerden biri de kişisel bakımlarıdır. Bir kedi rutin bakımlarını yapmıyor ya da normalden farklı (daha fazla-daha az) yapıyorsa altta yatan başka bir sorun olabilir. Bir kedinin özellikle bir bölgeye aşırı bakım yapması, o bölgedeki bir ağrı-acı durumundan kaynaklanıyor olabilir. Aşırı kilo da, kedinin vücudunun bazı bölgelerine ulaşmasını engelleyebilir. Bu tip bir durumda, beslenme alışkanlıklarına göz atmak, veteriner tavsiyesi ile bir diyet programı uygulanması gerekebilir.

Ses Değişiklikleri

Kedilerin normalden farklı sesler çıkarması yaşadıkları bir rahatsızlık, ağrı, acı durumuyla ilgili olabilir. Bunlar bazen, ağlama, uluma şeklinde ya da hırlama, tıslama şeklinde olabilir. Öncelikle bu sesleri çıkarmasına sebep olabilecek bir şey olup olmadığına bakmanız sonrasında veterinerinizden yardım almanız gerekebilir.

Aslında gördüğünüz gibi tüm belirtiler normal olmayan davranışlardan kaynaklanmaktadır. Kedinizin iyiliği, sağlığı ve uzun bir hayat sürmesi her tür davranış değişikliğine göstereceğiniz tepkiyle ilgilidir. Kedinizi sık sık gözlemleyin, farklı davranışlarının altında yatan sebepleri araştırın ve düzenli veteriner ziyaretlerini ihmal etmeyin.