Kedilerin Karakteristik Özellikleri

Kedilerin Karakteristik Özellikleri

Kediler, karakteristik özellikleri bakımından birbirlerine benzerler. Birkaç yerde doğruluğunu teyit etmiş olsam da sonuçta kendi fikrim olarak söylemeliyim ki; kedilerin karakteristik özellikleri cinslerine göre farklılık göstermez. Yani, tekirler şöyledir, calico’lar böyledir demek, Türkler şöyledir, Ruslar böyledir demekle aynıdır.

İnsanın; ırktan, etnik kimlikten bağımsız olarak bir takım karakter özellikleri vardır, kediler için de bu böyledir. Ve ben; hayatımın yarısından fazlasını kedilerle yaşayarak, onları gözlemleyerek ve kediler hakkında hatırı sayılır kitap ve makale okumuş biri olarak kedilerle ilgili çok genel bir yazı kaleme almayı uzun zamandır heyecanla bekliyordum.

İşte o gün, bugündür 🙂

Kediler Meraklıdır

Her şeyden önce kedilerin en belirgin özelliği çok meraklı olmalarıdır. Yeni bir ortam, yeni bir insan hatta yeni bir eşya gördüklerinde, biraz da korkak olduklarından tedirgin hareketlerle bile olsa onu tanımaya çalışırlar.

Kediler Özgür Ruhludur

Kediler özgür ruhlu hayvanlardır, eğer bir şeyi yapmak istemiyorsa asla yaptıramazsınız. Hatta kedilerin evcilleşmiş olması da onların bunu istemesinden kaynaklanmaktadır. Bir takım araştırmalara göre kendilerini vahşi doğadan ve diğer türlerden korumak amacıyla evcilleştikleri söylenmektedir. Bunda rahatlarına düşkün olmaları ve insanların onlara hizmet için yaratıldığını düşünmelerinin de payı vardır 🙂

Net olarak bilinmemekle birlikte evcilleşme süreçleri 9500 yıl öncesine dayanır, bu süre içinde de henüz gizemi çözülememiş bir çok yönleri vardır. Bugün hala kedileri anlamak ve çözmek için yapılan araştırmalar bulunmaktadır. Hatta bu araştırmaların bir tanesinde ”kedilerin, isimlerinin çağrıldığını ve kendilerine komut verildiğini anladığını ancak canları istemiyorsa bunlara kayıtsız kaldıkları” keşfedilmiştir. Dolayısıyla ne kadar özgür ruhlu olduklarını buradan da anlamak mümkündür. Canları istemiyorsa asla onlara bir şey yaptırmanız mümkün değildir.

Yani sonuçta yaşamlarının yarısından fazlasını uyku ve kişisel bakımlarını yaparak geçiren bu türün evcilleşip kendisine bakacak insanlara yanaşması aynı zamanda ne kadar zeki canlılar olduğunu gösterir. 😉

Kediler Bakımlıdır

Kediler, kişisel bakımlarına çok önem verirler, yemek ve tuvalet sonrası uzun uzun banyo seansı yaparlar. Bir kediyi okşamış ya da öpmüşseniz, elinizden kurtulur kurtulmaz bir kenara çekilip tüylerinin temizliğini ve bakımını yaparlar 🙂 Çünkü eğer bir insan dokunmuşsa güzellikleri bozulmuş olabilir 😹

Kediler Karizmatiktir

kediler karizmatik canlılardır

Kediler son derece karizmatik hayvanlardır. İster büyük zenginlik içinde yaşasınlar ister sokak kedisi olsunlar, bir ortama girdiklerinde aynı zerafet ve özgüvenle son derece klas bir tavır sergilerler. Tabi ki kedilerin bu tavırları asla rol kesmek, hayranlık uyandırmak isteğinden kaynaklanmaz, belki de tamamen yaradılışları gereği doğal tavırları bu olduğu için bu kadar etkileyicidirler.

Kediler Huzurlu Ortam Sever

Kediler son derece sakin hayvanlardır. Çok özel bir durum yoksa dingin tavırlarından asla vazgeçmezler, insanlığın en büyük baş belası olan stres ve buna bağlı oluşan hastalıklar bir kedinin yakınından bile geçmez. Eğer çevrede bir uyarıcı varsa sakinliğini bir süreliğine terk eder ve vücut dilinden (kulaklarını diker, bakışlarını sabitler, bekler ve gözlemler) çok rahatlıkla bu anlaşılır ama çok kısa bir süre sonra yeniden aynı dinginliğine geri dönebilmesi belki de biz insanların asla beceremediği bir şeydir.

Eğer bir kedinin sakin ve dingin olmadığı bir durumla karşılaşılmışsa, bunun sebebi mutlaka bir insandır. Bulunduğu ortamda onu huzursuz eden bir şey ya da gerginlik yaratan bir insan vardır. Ortamda onları mutsuz eden şeyle bir arada kalmayı kesinlikle reddederler ve başka bir odaya ya da fırsat bulurlarsa o evden uzağa kaçmayı denerler.

Kediler Bencildir

Kediler tam anlamıyla; benmerkezci, hatta bencil canlılardır. Kendi keyifleri, kendi rahatları ve kendi menfaatleri her şeyin üzerindedir. Bu yüzden bir insana sevgi göstermeleri, mırlamaları ve yaptıkları birbirinden farklı şirinlikleri asla o insanı mutlu etme amacıyla yapmazlar.

Bu Hayatı Kediler Yaşar

Kediler hayattan keyif alma konusunda inanılmaz yetenekli hayvanlardır. Sizin için çok anlamsız sayılabilecek herhangi bir obje kedi için saatlerce sıkılmadan oynayacağı bir oyuncağa dönüşebilir. Yaşadıkları yerde en rahat bazen de en rahatsız yerleri tespit eder ve farklı zamanlarda buralarda uyurlar. Yemekleri bayatsa ve hoşlarına gitmemişse asla yemezler ve tuvaletleri yeterince temiz değilse kullanmama konusunda ciddi bir ısrarları vardır.

Kediler Sahiplerine Değil Evlerine Aşıktır

Kediler; yaşadıkları yeri benimsedikleri zaman bunun değişmesinden hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden taşınmak ya da yuva değiştirmek kesinlikle istemedikleri şeylerdir. Hatta mümkünse siz evden taşının ama onu götürmeyin, ev ve eşyalar aynı kaldığı sürece, yıllarca birlikte yaşadığı insan gidip yerine başkası gelse çok da umurlarında olmaz 🙂

Kediler Azimlidir

Kediler istedikleri bir şeye ulaşma ve onu ele geçirme konusunda son derece azimli bir yaklaşım gösterirler. Eğer hedeflerinde, ulaşmaya çalıştıkları bir şey varsa yapacağınız hiçbir şey dikkatlerini dağıtamaz.

Kediler Tedbirlidir

Kediler meraklı oldukları kadar tedbiri de asla elden bırakmazlar. Yaşadıkları bir deneyim canlarını acıtmışsa ondan uzak durmayı iyi bilirler.  Ama eğer tekrar deneyeceklerse uzun uzun gözlemlemeden hareket etmezler ve hatalarından ders çıkaracak kadar da dikkatlidirler.

Kediler Sevgi ve Şefkate Bayılır

Kediler; sevgiye, şefkate ve okşanmaya bayılırlar. En soğukkanlı ve nemrut olanları bile zaman zaman sevgi ihtiyacı için insanına yakınlaşır. Üstelik istediği sevgi ve ilgiyi almanın bin bir türlü yolunu denerler.

Kediler Dürüsttür

Kediler dürüst canlılardır. İsteklerini dolaylı yollara girmeden direkt olarak almaya çalışırlar. Bir hata yaptıklarında da bunu saklamayı asla beceremezler.

Tüm bu özellikleri kedileri olağanüstü ve saygı duyulası bir canlı olarak görmemizi sağlar.

Ve son söz olarak;

Sigmund Freud’un da dediği gibi;

“Bir kediyle geçirilmiş zaman asla vakit kaybı değildir!”