kedilerin nefret ettiği şeyler

Kedilerin Nefret Ettiği 10 Şey

Kediler; sevimli, meraklı, komik, bakımı son derece kolay ve birlikte yaşaması inanılmaz eğlenceli hayvanlardır. Ancak pek çok hayvana göre ne istediklerini bilen ve istediklerini almadan vazgeçmeyen bir türdür. Kediler ayrıca nelerden hoşlanmadıklarını da çok iyi bilirler. Eğer kedinizin mutlu ve huzurlu olmasını istiyorsanız, onların sevmediği şeyleri de dikkate almanızı öneririm. Bu yazıda kedilerin en çok nefret ettiği şeyleri okuyabilirsiniz.

kedilerin nefret ettiği şeyler

Sarılmak

Kedi sahipleri, kedileri ile fiziksel temas kurmayı ne kadar seviyorsa, kediler de çoğunlukla; kendilerine sarılınmasından, karınlarının okşanmasından, bebek gibi kucaklanmaktan, öpülmekten ve hatta kuyruklarına dokunulmasından o kadar hoşlanmıyorlar. Hayatım boyunca hatrı sayılır kedi bakmış ve pek çok arkadaşımın kedisi ile zaman geçirmiş bir insan olarak söylüyorum ki, gördüklerim içinde sarılmayı seven tek bir kedi vardı, maalesef o da artık yaşamıyor 😿

Bazı kediler yakın temastan hoşlanabilir ama bu da ancak onlar istediğinde olur. Bir köpeğe sarıldığınızda, karşılığında köpek size sevinçle kuyruğunu sallayarak karşılık verir. Ancak bir kediyi bulunduğu yerden alıp, kucaklamak, sarılmak, öpmek ve hatta o istemeden okşamaya çalışmak muhtemelen tırmık darbesi olarak geri dönecektir.

Kediler avcı karakterli olduklarından ve tüylerinin düzgün oluşu ile rüzgarın ve avlarının yönünü belirlediklerinden siz onlara sarılıp da tüylerini dağıttığınızda canhıraş biçimde tüylerini düzeltirler. Ayrıca yine avcı karakterleri ile üzerlerinde bıraktığınız kokuyu temizlerler.

Bazen bir fotoğraf binlerce sözcüğe bedeldir. Aşağıda, kedilerimden birine sarılma teşebbüsüm sonrası yüz ifadesini görüyorsunuz. Öyle mutsuz, öyle tiksinir bir ifade 😹

Yüksek Ses

Kedilerin istisnasız tümü yüksek seslerden korkar ve rahatsız olurlar. Gök gürültüsü, havai fişekler, elektrik süpürgesi, saç kurutma makinası, mutfak robotu gibi yüksek ses çıkaran elektrikli ev aletleri, yüksek sesli müzik, araba kornası ve hatta bazen aşırı sesli bir hapşırık bile kedileri strese sokmaya yeter. Eğer evinizde çok sayıda insan varsa, çok yüksek sesli konuşmalar ya da karşılıklı bağırışmalar oluyorsa kedinizi mutlaka bir dolap içinde ya da yatak altında bulmanız mümkündür.

Bu yüksek sesler onların sakin ve huzurlu ortamını bozmaya başlarsa kediler bundan sadece nefret etmekle kalmaz, aynı zamanda depresyona girer ve ortaya çıkan davranış bozukluğu ile iştahsızlık, aşırı tüy dökme ve saldırganlık gösterirler.

Koku

Her ne kadar köpekler kadar olmasa da, kedilerin hassas bir burnu vardır. Kediler kokuları, iletişim için kullanırlar. Dolayısıyla parfüm, kolonya, oda spreyi gibi yoğun kokular onları aşırı derecede rahatsız eder. Hatta sarımsak, narenciye ve duman kokusu hayatlarını kabusa çevirmeye yeter. Zaten portakal kediler için zehirli gıdalardan biri olarak kabul edildiğinden bu kokuları içeren yapay kokulardan da uzak durmak en iyisidir.

Ayrıca; biberiye, kekik, muz, hardal, lavanta ve okaliptüs gibi kokulara dayanamazlar. Kediler duş jeli ve şampuan gibi keskin kokulardan da nefret ederler. Bu yüzden; banyo yaptıktan sonra kendinizi mis gibi hissettiğinizde, kedinizden uzak durmanız çok önemlidir. Çünkü onlar için o kadar da ”mis” kokmuyorsunuz!

İlgisizlik

Şu kesin bir gerçektir ki; kediler son derece temiz ve titiz canlılardır, kedi seven insanlar olarak bizler de onların hizmetkarlarıyız. Bu yüzden tuvaletlerini sık sık temizlemek, yemek ve su kaplarını temiz tutmak, taze mama ve su vermek en önemli vazifemizdir. Ayrıca yaşadıkları ortamı sık sık havalandırmak, temiz tutmak gibi başka görevlerimiz de vardır.

Ayrıca kediler her ne kadar üzerlerine fazla düşülmesini istemese de, canları istediğinde gelip size sürtünürler. Varlığınızdan ne kadar haz etmiyor gibi görünseler de yanlarında olup onların ihtiyaçlarını gidermenizi beklerler. Eğer uzun süreli olarak evden ayrılmanız gerekirse yokluğunuzda kedinizi ziyaret etmesi için bir arkadaşınızdan yardım almalısınız. Arkadaşınız, siz yokken kedinizin mamasını ve suyunu tazelemeli, evi havalandırmalı, kumunu değiştirmeli ve ona kendisini yalnız hissettirmemelidir.

Bir Odanın İçine ya da Dışına Hapsedilmek

Kediler, özgürlüklerine son derece düşkün hayvanlardır. İstedikleri zaman istedikleri yere gitmekten hoşlanırlar. Asla bir yere kapatılmak hoşlarına gitmez. Onları bir odaya kapattığınızda ya da bir odanın dışında bıraktığınızda, çılgın miyavlamalarına hazırlıklı olmanız gerekir. Bu miyavlama sesi bazen o kadar acılı çıkar ki, o an kedinizin başına kötü bir şey geldiğini bile düşünebilirsiniz. Ve dayanamayıp en sonunda kilitli kapıyı açtığınızda, giremediği yere giren kedi öyle bir salınır ki, az önce feryat edenin o olduğuna asla ihtimal veremezsiniz.

Değişiklik

Kediler yaşam alanlarında hep alışık oldukları şekilde yaşamaktan hoşlanır. Mekan değişikliği, mekandaki eşyaların değişmesi ve gelip giden farklı insanlar kedileri rahatsız eder. Onlar hep belli bir rutin içinde yaşamayı sever, yenilikler ve değişiklikler hem aşırı stres yüklenmelerine hem de huzursuz olmalarına sebep olur. Yabancı insanları o kadar sevmezler ki; kapının çalması ya da merdivenlerden duyulan bir ses bile bir yerlere saklanmalarına yeter de artar bile. Yalnız bir zaman sonra; sıklıkla ziyaretinize gelen insanları evin bir ferdi olarak kabul edip, umursamamaya başlarlar.

kedilerin nefret ettiği şeyler

Bayat Yiyecekler

Kediler dünyadaki belki de en aristokrat canlılardır. Bu sebeple biz hizmetkarlar, onlara her zaman taze mama ve su vermekle görevlendirildik. Açıkta kalmış, kurumuş mamaları asla yemezler, suları taze değilse ya da su kaplarının içine bir şey düşmüşse asla içmezler. Yavru bir kedi bakıyorsanız kaplarında sürekli mama olması gerekir ama uzun süre bekleyen mamayı yemeyecekleri için daha küçük porsiyonlar vermeniz en iyisidir. Yetişkin kediler için günde 2 öğün yeterlidir. Bu öğünlerden sonra da kapta mama kalıyorsa mevcut ölçünüzden daha azını vermeniz en doğrusudur.

Tabi ki kendi gıdanızı alırken son kullanma tarihine bakıyorsanız kedinize alacağınız mama için de buna dikkat etmeyi unutmayın. Çünkü bayat mamalar kedinizin sağlığını tehdit edebilir.

Uzun Süre Gözlerinin İçine Bakılması

Kediler, vahşi bir soydan evrimleşmiştir. Kedilerin dünyasında uzun süre göz teması kurmak, rekabet ve meydan okumak anlamına gelir. Tanımadığınız bir kedinin gözlerinin içine uzun ve kesintisiz şekilde bakmak kedi tarafından tehdit olarak algılanır. Sokakta birbiri ile uzun uzun bakışan ve söylenen kediler gördüyseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Bu bakışmalar, kedilerden birinin diğerine saldırması ya da olay yerinden uzaklaşması ile son bulur.

Ancak eğer kendi kedinizle bakışıyorsanız, kedi zaten kendisinin ”efendi” olduğunu bildiğinden bunu tehdit olarak algılamaz. Hatta ara ara size gözlerini kırparak bakar, bu da kedinin ”sana güveniyorum” deme şeklidir.

Tıp ve İlaçlar

Kediler, veterinere gitmekten, aşıdan, ilaçtan ve tıbbın gerektirdiği pek çok tedavi şeklinden nefret ederler. Kedinizi veterinere götüreceğiniz zaman taşıma çantasına girmemesi ve eve geldiğinde koşarak çantadan çıkması bunun en güzel kanıtıdır. Bir kediye herhangi bir ilaç içirmek zorunda kalan herkes eminim aynı fikirdedir.

Benim kendi kedilerimle deneyimlediğim bir başka şey de; kedilerin tıptan nefret etmesi için sadece kendilerinin maruz kalması gerekmediğidir. Tedavi, aşı, traş vs hiç farketmez, ne zaman evdeki kedilerimden birini veterinere götürsem geri geldiğinde diğer kedim tarafından günlerce saldırıya uğruyor. Yani kediler ilacın kokusuna bile tahammül edemiyor.

kedilerin-nefret-ettiği-şeyler

Islanmak

Kedilerle ilgili en klişe şeyi de eklemeden olmaz. Bazı istisnalar hariç çoğu kedi sudan nefret eder. Kediniz, evinizde kendi kendini temizleyen tek şeydir ve suyu sadece içmek için kullanırlar. Bu yüzden kedinizi yıkamanız gerekmez. Kedilerin dilleri, tükürükleri ve tırnakları kendilerini temizleyebilmeleri için muhteşem iş gören araç gereçlerdir. Kullandığımız şampuan ve duş jelinin kokusunu da sevmediklerini düşününce, kediler muhtemelen bizim neden kendimizi yalayarak temizleyemediğimizi merak ediyorlardır.