Kedilerin Tuvalet Kapısında Beklemesinin Nedenleri4

Kedilerin Tuvalet Kapısında Beklemesinin Nedenleri

Uzun yıllar önce (henüz bu blog yoktu) kedimin tuvaletin kapısında neden beklediğini merak edip araştırmıştım. Beni o kadar mı çok seviyordu, hani kediler yalnızlığı seviyordu, o halde neden tuvalette bile peşimden ayrılmıyordu? Bu soruya bulduğum en enteresan yanıt şuydu: Kediler avcı ve vahşi bir türden evrimleştiği için bizi vahşi hayvan saldırısından koruma içgüdüsü ile bunu yapıyormuş. Yıllarca bunun çok eğlenceli bir yanıt olduğunu düşünüp arkadaş ortamlarında anlattım ve birlikte çok güldük. Şimdi biraz daha araştırma yapıp kedilerin tuvalet kapısında beklemesinin nedenleriyle ilgili diğer teorileri de yazmak istedim. Ama tabi ki kedilerle ilgili bildiğimiz tek şey, haklarında hiçbir şey bilmediğimizdir. O yüzden ”teori” diyorum. Kedileri anlama çabam hiç bitmediğinden, yeri gelmişken daha önceki yazılarımdan birini de burada paylaşmak isterim.

Kapalı Kapıları Sevmiyorlar

Eğer kedili bir evde kapalı bir kapı varsa, kedi her zaman o kapının diğer tarafında olmak ister. Kediyi bir odada tutarsanız mutlaka dışarı çıkmak için söylenir, eğer onu bir odaya almazsanız bu sefer de içeri girmek için söylenir. Yani anlayacağınız ilk neden; anlaşılmaz kedi klasikleri.

İklim Şartlarına Göre En Uygun Yeri Arıyorlar

Kediler her zaman en konforlu yerleri tercih ederler. Siz tuvaletteyken kediniz kucağınızda oturuyorsa mevsimin kış, fayanslarda ya da lavabo-küvet gibi yerlerde yatıyorsa yaz olduğunu anlamak çok zor değildir.

Tüm İlgi Onlarda Olmalı

Normal zamanlarda; telefon, tv, bilgisayar, kitaplar, ev işleri ve daha bir sürü şeyle ilgileniriz. Oysa o küçük odada oturup dururken yapacak çok da fazla bir şey yoktur. Kedi dostunuz da işte bu noktada tüm ilgiyi çekebilmek için sahneye çıkar.

Çünkü Bizi Denetlemeyi Seviyorlar

Alışverişten döndüğünüzde poşetleri inceleyen, tadilat-tamirat yapılırken ustayı gözetleyen kediniz sahibi olduğu evdeki uçan sinekten bile haberdar olmak istediği için tuvalette yalnız başınıza ne yaptığınızı da merak ediyor olabilir.

Bizim Rutinlerimiz Onların da Rutini

Eğer sabahları uyandığınızda önce tuvalete koşup arkasından da kedinizin mamasını veriyorsanız farkında olmadan kedinizi şartlandırıyor olabilirsiniz. Kediniz, rutinlerinizi takip ediyor çünkü her tuvalet sonrası mama vereceğinizi sanıyor olabilir.

Kedilerin Tuvalet Kapısında Beklemesinin Nedenleri

Koruma İçgüdüsü

Kediler tuvaletlerini yaparken girişte belirttiğim vahşi hayvan ya da başka her neyse onlar sebebiyle kendilerini savunmasız hissederler. Anneler bebeklerine kum eğitimi verirken de onları bekler, bu yüzden sanırım bizi de öyle görüp korumaya çalışıyor olabilirler.

Çünkü Kedimiz Bizi Seviyor

Kediler hakkında en çok duyduğumuz şey, her ne kadar kedilerimizin bizi umursamadığı şeklinde olsa da ben şahsen kedilerimizin bizi sevdiğini ve özlediğini düşünüyorum. İşte bu yüzdendir ki, kedimiz ondan uzaktaysak bizi özlüyor ve yanımızda olmak için tuvalette bile bize eşlik ediyor. Tabi ki sevdikleri ve özledikleri kadar bizi kıskandıklarına da inanıyorum. İşte bu sebeple eğer ondan uzakta başka kedilerle flört ediyorsak diye peşimizden ayrılmıyorlar.

Merak

Kediler kum kabındayken biri onları izlerse bundan dolayı tedirgin olurlar. Ancak biz tuvaletteyken gelip bizi izlemekten çekinmezler. Ne de olsa sadece bir insanız.

Oyun ve Eğlence

Tuvalet ve banyolar kediler için şahane oyun alanlarıdır. Tuvalet kağıdı ruloları, renkli havlular, kokulu sabunlar, musluktan akan su vs. onların ilgisini çekecek çok sayıda şey buradadır.

Bir kaç farklı kaynaktan derlediğim tüm bu teorilerin ötesinde kedilerin bu konudaki davranışları ile ilgili bazı veterinerlerin söylediklerini de eklemek isterim.

Dr. Marty Becker:“Kediler bölgesel hayvanlardır, her zaman kendi bölgelerinde neler olup bittiğini bilmek isterler ve muhtemelen yırtıcıları çekebilecek hiçbir şey yapmadığınızdan emin olmak isterler. Daha küçük yırtıcı hayvanlar olarak, ev kedileri içgüdüsel olarak dışkılarını gömerler, böylece avcıların dikkatini çekmezler. Sadece insanlarının da aynı şeyi yapmasını sağlıyor olabilirler.” diyor.

Dr. Kathryn Primm: siz olmadan kedinizin aniden kendini savunmasız ve bilinmeyen bir avcının saldırısına karşı savunmasız hissedebileceğini yazıyor. ”Kediniz muhtemelen sizi, ‘Yüce Konserve Açıcı’yı bir güvenlik ve rahatlık (yiyecek kadar) kaynağı olarak görüyor. Bu nedenle, kapalı bir kapının arkasında kaybolduğunuzda, kendilerini normalden daha az güvende hissedebilirler ve bu nedenle, onlara sağladığınız rahatlık ve güvenlikten yararlanmaya devam etmek için sizi ararlar.” diyor ve ekliyor. ”Sonuçta, eviniz kedinin bölgesidir ve buna banyo da dahildir. Kedinin bakış açısından “Onu kendi bölgesinden uzaklaştırmaya nasıl cüret edersin? Kaynakları biriktiriyor veya diğer kedilerle arkadaş oluyor olabilirsiniz. Sadece kontrol ederse bilebilir.”