kedi-yasi-hesaplama-tablosu

Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Bir kedi evlat edindiğinizde onun hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışırsınız. Mesela kaç yıl yaşayacağını ya da insanlarla aynı skalada bir yaş tablosu olup olmadığını bilmek istersiniz. Kedilerin yaşı nasıl hesaplanıyor, bu yazıda okuyabilirsiniz.

Kedi yaş hesaplaması yapılırken, nasıl bir yöntem izlenmesi gerekir? Hayvanlardaki yaş hesaplaması, insan yaşıyla karşılaştırıldığında biraz farklılık göstermektedir. Zaten bir anne kedinin hamilelik süresinin insana oranla çok daha kısa oluşunu ve kedi doğduktan kısa bir süre sonra bir insan yavrusunun yapabileceğinden çok daha fazlasını yapabildiğini düşünüce bunu tahmin edebilirsiniz.

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki; sokaktaki kedilerin ortalama ömrü 2 ya da 3 yıldır. Evde baktığınız ve gerçek bir evlat gibi bakımını önemsediğiniz durumlarda 15-16 yıl kadar yaşama ihtimalleri var elbette.

Sadece istisna olarak kalsa da 30 yıldan fazla yaşayabilen kediler de yok değil. Mesela 31 yaşında ölen ve bu kadar çok yaşamasına bağlı olarak ”Dünyanın En Yaşlı Kedisi” unvanını alan bir kedinin varlığını bilmek güzel bir duygu.

Mesela bu kedi, adı Rubble; 5 Mayıs 1988 tarihinde doğmuş, tam tamına 31 yıl yaşamış, bu da insan yaşı ile karşılaştırıldığında yaklaşık 150 yaşında sayılıyor.

Eğer dünyanın en yaşlı kedisi olmuş ama bu unvanı kazandıktan kısa bir zaman sonra hayatını kaybetmiş bir kedinin hikayesini merak ederseniz bu haber linkine bir göz atmanızı öneririm. 

Dünyanın en yaşlı kedisi kaç yaşında?

Kedinizin Yaşlandığını Nasıl Anlarsınız?

  • Dişler: Sarı lekeler ve tartar oluşumu başlar, dişlerinde eksilmeler olur.
  • Kürk : Genç kedilere oranla kürkleri daha kalın ve daha kabadır.
  • Gözler: Bulanıklık ve akıntı oluşmaya başlar.
  • Aktivite seviyesi: Aktiviteleri azalır, kilo veya kas kaybı başlar.
  • Davranış değişiklikleri: Daha fazla miyavlama, daha fazla dolaşma, endişe ve kafa karışıklığı gözlemlenir.

Kedi Yaşı Hesaplama Yöntemi

  • Bir kedinin yaşamının ilk yılı, yaklaşık 15 insan yılına eşittir.
  • Kedinin ikinci yılı, ek 9 insan yılına eşittir.
  • Bir kedinin yaşamının ikinci yılından sonraki her yıl 4 insan yılına eşittir.
Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır
KAYNAK: PUMPKIN CARE