Kedilerle Dost Olmanın İncelikleri

Kedilerle Dost Olmanın İncelikleri

Kediler, son derece özgür ruhlu ve şahsına münhasır canlılardır. Onları anlamak, onlarla yakın olmak hatta onlarla dost olmak tamamen kedinin isteklerine ve beklentilerine uygun davranmakla mümkün olabilir ancak.

Peki, o halde kedilerle dost olmanın incelikleri nelerdir?

Bir kedinin dostluğu tonlarca ilaçtan çok daha şifalıdır.

Enzo JannaccI

Kedilerle Yüksek Sesle Konuşmayın

Kediler; yüksek sesten, gürültüden asla hoşlanmazlar. Onlarla iletişim kurarken bulunduğumuz ortamda gürültü olmamasına ve ses tonumuzun çok yüksek olmamasına özen göstermemiz gerekir. Kedilere asla bağıramazsınız, bağırdığınızda sizden korkar, uzaklaşırlar. Belki dokunmaması gereken bir şey ya da çıkmaması gereken bir yer olduğunu söylemek için bağırma ihtiyacı hissedebilirsiniz ancak siz kızdığınız zaman kediler neye kızdığınızı anlamazlar. Bu yüzden de size karşı bir antipati geliştirmeleri söz konusu olabilir.

Kedinize Oyuncak Verin

Kedinize Oyuncak Verin

Kediler, oyuncaklara bayılırlar. Özellikle sallanan ve hareket eden şeyler favorileridir. Bir ipin ucunda sallanan küçücük bir obje ile ya da duvara yansıtılan lazer ışığı ile saatlerce oynayabilirler. Yalnız burada son derece dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Eğer kediler oynadıkları şeye asla ulaşamazlarsa bu onların oyun hevesini kırıp özgüvenlerine de zarar verecektir. Kediye kovaladığı şeyi yakalama şansı vermek kedinizin oyundan ve sizinle zaman geçirmekten daha fazla keyif almasını sağlar.

Kediler için çok çeşitli oyuncaklar satın alabilmek mümkün ancak bunlara ciddi paralar harcamanıza hiç gerek yok. Çünkü kediler, bir servet harcadığınız oyuncakların yüzüne bakmayıp buruşturup attığınız bir parça kağıtla çılgınlar gibi oynayacak kadar da anlaşılmaz canlılardır. O yüzden kediye oyuncak almak yerine evinizde bulunan çok basit malzemelerle harika oyuncaklar yapmanız yeterlidir.

Kedilerin Özgür Karakterine Saygı Duyun

Kediler inanılmaz özgür ruhlu canlılardır. Eğer onları sevmek amacıyla bile olsa, köşeye sıkıştırır, kucaklar ve gitmelerine izin vermezseniz mutsuz olacaklardır. Bu davranışlar aynı zamanda da kedinizin size karşı güveninin azalmasına ve sizden kaçmasına sebep olabilecektir.

Kedileri daha iyi tanımak için kedilerin karakteristik özelliklerini yazdığım bu yazıma göz atabilirsiniz.

Kedinizin Nelerden Hoşlandığını İyi Gözlemleyin

Bir kedi ile olan ilişkide, her zaman kedinin kuralları geçerlidir. Siz kendinizi onun sahibi sanabilirsiniz ama bir insan asla bir kedinin sahibi olamaz. Kedinizi severken kesinlikle hoşlandığı ve hoşlanmadığı yerlerini iyi öğrenmelisiniz. Aksi halde bu sizin canınızı acıtacak bir deneyime dönüşebilir. Kediler genel olarak karın bölgesinden sevilmekten hoşlanmaz. Belki, çok hassas oldukları ya da özel bölgelerini koruma güdüsü olabilir bu. Kediler nadiren sevmeniz için karnını size açar. Eğer kedi bunu yapmıyorsa siz o bölgeyi sevmek için uğraşmayın, onun yerine hoşlandığı ve izin verdiği yerlerini okşayın.

Ayrıca kediler, camdan dışarıyı izlemeye bayılırlar. Özellikle kuşları izlemek onlar için çok keyifli bir aktivitedir. Kedilerin doğasında avcılık vardır. Onu alıp ev ortamında yaşatsanız da avcılıktan emekli olmasını beklemeyin. Kediler, camdan bakarken kuş gördüklerinde normalde çıkardıkları seslerden daha farklı bir ses çıkarırlar. Çıkardıkları kuş sesine benzer sesle, kuşları kendilerinin de kuş olduğuna ikna etmeye çalıştıkları düşünülür. 

Kedinin Yaşadığı Alan Temiz Olmalıdır

Kedinin Yaşadığı Alan Temiz Olmalıdır

Kediler biz insanların asla olamayacağı kadar temiz canlılardır. Hayatlarının üçte birini kişisel bakımları ve temizlikleri için harcayan bu hayvanlar asla pis bir ortamda mutlu olamazlar. Kedinin yaşadığı alanın temiz ve düzenli olması gerekir. Pislik ve dağınıklık asla kabul edebilecekleri bir şey değildir. Ayrıca yaşadıkları alandaki eşyaların yerlerini ne kadar çok değiştirirseniz kediniz o kadar huzursuz olacaktır. Alışkanlıklarına ölümüne bağlı bu hayvanlar yaşadığı alandaki tek bir eşyanın yeri bile değişse bunu adeta bir gizli ajan titizliği ile incelemeye başlarlar.

Ayrıca kediler, kumları temiz değilse tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmek için kumlarını temizlemenizi isterler, anlamazsanız bu asli görevinizi yerine getirene kadar sizi taciz edebilirler. Eğer bu rahatsızlıklıklarını anlamamakta direnirseniz o zaman da sizi protesto etmek için evin farklı yerlerine küçük hediyeler bırakabilirler 

Yani özetle; bir kedi ile inatlaşırsanız asla kazanma ihtimaliniz yoktur.

Beden Dilinize ve Sözcüklerinize Dikkat Edin

Bir kedi ile uzun süre göz teması kurmak, tepkisiz ve kesintisiz bir şekilde gözlerinin içine bakmak kedinin avcılık güdüsünü harekete geçirir. Bu beden dili ile sizi, onun savaşması gereken bir düşman olarak algılamasına neden olursunuz. Ayrıca biz, her ne kadar konuştuğumuz dillerin farklı olduğunu düşünsek de birbirimizi çok iyi anlarız. Onlar bizim söylediklerimize tepki verir, biz de onların seslerinin ne anlama geldiğini biliriz. Bu yüzden kedimizle iletişime geçerken seçtiğimiz sözcüklere, sesimizin tonuna ve onlara üstünlük kurmaya çalıştığımızı düşünecekleri bir beden dili kullanmamaya özen göstermemiz gerekir.

Kediniz Yalnız Kalmak İstediğinde

Yalnız Kalmak İstediğinde Onu Rahatsız Etmeyin

Daha önce yazmıştım, yine yazıyorum. Kediler özgür ruhlu canlılardır. Eğer evin herhangi bir köşesine saklanıp orada kalmak istiyorsa en son yapmanız gereken şey, onu kucaklayıp oradan çıkarmaktır. Bunu asla yapmayın, yalnız kalma isteğine saygı gösterin. Aynı şekilde, evin içinde gezindiği sırada onu yerden alıp kucaklamayı, mıncıklamayı bırakın. Onlar ne zaman isterse o zaman size sokulmalarına izin verin. Böyle bir yakınlaşma istediklerinde de onları kovmayın. Kedinizin sevgi saati gelmiştir ve böyle zamanlarda size de muhteşem yumoş yumoş duygunun tadını çıkarmak düşer.