Kedilerle İlgili 14 Şehir Efsanesi

Kedilerle İlgili 14 Şehir Efsanesi

Kedilerle ilgili şehir efsaneleri duyarsınız. Mısır’da kediler tanrı olarak kabul edilir, onlara zarar verenler ölüm cezasına çarptırılırdı. Bazı kültürlerde kedilerin şeytanla işbirliği yaptığı söylenir. Kedilerin şans, uğur getirdiğine inananlar da vardır, kötü şeylerin habercisi olduğunu düşünenler de. Çok eski medeniyetlerden beri kedilere yüklenen iyi ve kötü unvanlar nedir, kedilerle ilgili 14 şehir efsanesi nedir, şimdi okuyabilirsiniz.

Kediler Şeytan için Çalışırlar

Orta Çağ Avrupa’sında; kedilerin, şeytanın ruhlarını cehenneme götüren bir çeşit ruh kuryesi ya da şeytanın habercisi olduğu düşünülürdü. Hatta nüfusun %60’ının ölümüne neden olan Hıyarcıklı Veba salgınının kediler yüzünden olduğuna inanan bir takım insanlar, yakaladıkları her kediyi öldürdüler. Özellikle siyah kedilere olan düşmanlıkları o kadar fazlaydı ki, bu kedilerin sahiplerini bile öldürdüler.

Şans ve Zenginlik Sembolü El Eden Kedi

Japon efsanesine göre; Japonya’nın Edo dönemi (1603-1868) sırasında bir soylu, Tokyo yakınlarındaki Gotokuji Tapınağı’nın önünden geçerken kendisine ”gel gel’‘ yaptığını sandığı bir kedi sayesinde yıldırım düşmesinden kurtulduğunu söyler. Bu yüzden de tapınağa arazi ve para yardımında bulunup, kedinin de heykelini yaptırır. Dünyanın her yerine yayılmış olan bu heykel ”El Eden Kedi” diye bilinir, yüz yıllardır talih ve zenginliği sembolize eder.

Kediler Bebek Katilidir

1700’lü yıllarda İngiltere’de kedilerin yeni doğan bebekleri öldürdüğüne inanılırdı. Kedilerin bebeklerin nefesini emdiği ve bu şekilde ölümüne sebep olduğu inancı vardı. Bu durum, kedinin eve gelen bebeği kıskanması ya da ağzındaki süt kokusundan ilham aldığı şeklinde açıklanırdı. Hatta1791 yılında, İngiltere’deki bir adli tıp jürisi, bir kedinin bir çocuğu bu şekilde öldürdüğü için bebek öldürmekten suçlu olduğuna karar verdi.

Kediler 9 Canlıdır

İrlanda ve İskoçya’da anlatılan bir antik hikayede; Kedi Sith adında, göğsünde beyaz bir yama olan köpek büyüklüğünde bir kediden bahsedilir. Kedi Sith’in geceleri sinsice dolaştığı ve ruhları çaldığı, bunu yapabilmek için kediye dönüşebilen bir cadı olduğu söylenir. Cadının bunu sadece 9 kez yapabildiği sonrasında sonsuza kadar kedi olarak kaldığına inanılır. Kedilerin 9 canlı olduğu klişesi de buradan gelmektedir.

Kediler Cadıdır

Kediler; özgürlüklerinden taviz vermeyen, itaat etmeyen ve eğitilemeyen canlılar oldukları için Orta Çağ’da kötü muamelelere maruz kalmıştır. 15. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar yapılan cadı avlarında sayısız kadın ve kedi bu yüzden öldürüldü. Kedi sahibi olan kadınların bebekleri ve çocukları öldürmek için geceleri kediye dönüştüğüne inanılıyordu. Cadı olarak suçlanan kadınlar ve kediler birlikte yakıldı, kulelerden atıldı.

Kediler Kutsaldır

İskandinav mitolojisindeki tanrıçalardan biri olan ve aşka, güzelliğe, doğurganlığa düşkünlüğüyle ünlü Freya’ya göre kediler kutsaldı. Çiftçiler Freya’nın hasatlarını kutsaması için değerli sütlerini kediler için bırakırlardı. Düğünde bir kedi ortaya çıkarsa evlenen çiftin çok mutlu olacağına inanılırdı.

Kedilere Bakarak Hava Tahmini Yapılabilir

1883 yılında bir ordu üsteğmeni olan HHC Dunwoody; ”hayvanların bilgeliğine uymalıyız” der ve sadece 2-3 günlük hava tahmini yapabilen meteorologlar yerine kedileri gözlemlemek gerektiğini söyler.

HHC Dunwoody’e göre;

  • Kedilerin hapşırması ya da başını ve kulağının arkasını temizlemesi yağmur belirtisidir.
  • Kedilerin ağızları açık olarak başlarının üzerine yatması, fırtına olacağını gösterir.
  • Kediler başını ve kulağının arkasını temizlerse yağmur yağacağı anlamına gelir.
  • Kedilerin horlaması kötü havanın habercisidir.
  • Bir kedinin yağmur sonrası dönüp yüzünü temizlediği nokta rüzgarın eseceği yönü gösterir.

Budizm’e Göre Dindar Ruhlar, Kedi Bedeninde Yaşamaya Devam Eder

Budizm’de reenkarnasyon inancına göre; ölen bir insanın herhangi bir tür olarak yeniden doğacağı kabul edilir, bu yüzden tüm canlılara saygılı ve nazik davranırlar. Siam ve Burma Krallıkları’ndan bir Budist mezhebinin inancına göre; kutsal ruhların bedensel ölüm anında kedilere aktarıldığı ve kedi öldüğünde onun bedeninde cennete gideceklerine inanıyorlardı.

Britanya Adaları’ndaki Deniz Kedisi

Batıl inançlı İngiliz balıkçılar, fırtına çıkararak gemilerini alabora etmek isteyen bir deniz kedisi olduğuna inanır ve gemilerini korumak için tuttukları balığın bir kısmını tekrar denize atarlar.

Kediler Lanetleri ve Hastalıkları Yutar

İskoçya’da yeni bir eve taşınıldığında, evde bir kedi dolaştırılmasının, daha önce yaşamış insanlardan kalan lanet ve hastalıkları yutacağına inanılırdı.

Kediler Şeytandır

1484 yılında Papa VIII. Innocentius bir fetva vererek; kedilerin şeytanın en sevdiği hayvan, cadıların idolü olduğunu söylemişti.

Kediler Doğmamış Bebeklere Yüzlerini Aktarabilir

Avrupa’nın bazı kentlerinde hamile bir kadının kucağına kedi alması halinde bebeğin kedi şeklinde bir doğum lekesi ya da kediye benzer bir yüzle doğacağına inanılırdı.

Gelinin Kulağına Hapşıran Kedi Şans Getirir

İngiliz halk hikayelerinin birinde düğün gününde gelinin kulağına bir kedi hapşırırsa bunun düğüne şans getirdiği anlatılırdı.

İzlanda’nın Noel Kedisi Yule

Geçmişi 200 yıldan daha eskiye dayanan bir İzlanda efsanesinde; Noel için yeni giysi almayanların Yule adındaki bir kedi tarafından yendiği anlatılır. Çiftçiler, işçilerine sonbahar gelmeden önce yün işlemeyi bitirsinler diye bu hikayeyi anlatır, hatta bunun bir de şiiri vardır 🙂

Herkes bilir Yule kedisini
Ve onun ne kadar büyük olduğunu
İnsanlar bilmezdi nereden geldiğini
Ya da nereye gittiğini.
~
Bıyıkları bıçak gibi keskin
Sırtı dağ gibi yüksek
Tüylü patisindeki pençeler
Korkunç bir manzara gibiydi
~
Eğer biri acıklı bir miyavlama duyduysa
Yakında kötü şeyler olacak demektir.
Herkes bilir onun avlandığını
Avlarının fare olmadığını.