kediniz sizi özlüyor mu

Kediniz Sizi Özlüyor mu?

Kediler özgür ve bencil canlılar olarak bilinir. Bu yüzden de insana olan sevgisinin sadece kendilerine karşı hizmetlerimizden kaynaklandığı söylenir. Evet, kısmen doğru. Yani kediler, insanlarına köpekler gibi bağlanmazlar, daha bağımsız ve daha umursamazlardır. Ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, kedilerin aslında sahiplerini özlediğini ve bunun bazı işaretleri olduğunu söylüyor. Kediniz sizi özlüyor mu? Cevaplar burada:

Yıllar öncesinde şöyle bir şey okumuştum: ”Köpeğiniz, siz evden her çıktığınızda onu terk ettiğinizi düşünür. Tüm gününü, üzgün ve mutsuz şekilde dönmenizi bekleyerek geçirir.” Bunu bilmeden çok daha uzun zaman önce bir köpeğim olduğu aklıma geldi ve ona bunu yaşattığım için kendime biraz kızdım. Sonrasında uzun yıllar boyunca kedilerle yaşadım. Sanıyordum ki, biz, kedilerin umurunda bile değiliz. Yemek ve sularını verdiğimiz, kumlarını temizlediğimiz sürece hayatlarında bir eksiklik hissetmezler. Oysa yeni haberdar olduğum bir araştırmanın sonuçlarına göre; kediler sandığımız kadar da duygusuz değilmiş. Hatta bizim onları özlediğimiz gibi onlar da bizi özlüyormuş.

Oregon Eyalet Üniversitesi Hayvan ve Mera Bilimleri Bölümü’nden bir araştırma ekibi, anneler ve çocukları arasındaki bağları değerlendirmek için yaygın olarak kullanılan bir testin kedi uyumlu bir versiyonunu tasarladılar.

Test şöyle çalışıyor; İlk olarak, kediler sahipleri ile birlikte yeni bir odada iki dakika geçiriyor, daha sonra sahibi odadan çıkıyor ve kedi yeni odada iki dakika yalnız kalıyor. Bundan sonra, sahibi odaya geri dönüyor ve araştırmacılar, bu test için belirlenmiş protokole göre kedilerin davranışlarını değerlendiriyorlar. Uzmanlar, kedileri bağlanma stillerine göre sınıflandırdı. Buna göre 3 farklı bağlanma stili ortaya çıkıyor.

  • Güvenli bağlanan kediler: Sahibi geri döndüğünde daha az stres gösterdi. Ayrıca sahibiyle temas kurma ve odayı keşfetme arasında dengeli bir dağılım gösterdi. 
  • Güvensiz-kararsız bağlanan kediler: Sahibi geri döndüğünde stres belirtileri göstermeye devam etti.
  • Güvensiz-kaçınan kediler: Sahibi geri döndükten sonra da stres göstermeye devam etti ancak aynı zamanda sahibinden de kaçındı.

Araştırmadaki sayısal veriler de hayli ilginç. Kedilerin yaklaşık % 64,3’ü sahibine güvenli bir bağlanma gösterirken, yalnızca % 35,7’si güvensiz bağlanma biçimlerinden birini gösterdi. Araştırmacılar bu verileri, kedilerin büyük çoğunluğunun sahipleriyle güçlü ve güvenli sosyal bağlar kurduğu şeklinde yorumladı.

Kedinizin Sizi Özlediğinin İşaretleri

Mırıldanma ve Gerinme

Public Library of Science (PLOS) tarafından yapılan bir araştırma kedilerin yalnız bırakıldıktan sonra sahipleri tekrar döndüğünde mırıldanarak ve gerinerek karşıladıklarını gösteriyor. Uzmanlar, karşılama sırasındaki mırıldanma ve gerinmeleri sevecen davranışlar olarak yorumluyor.

Odadan Odaya Takip

Siz eve döndüğünüzde kediniz peşinizde odadan odaya geziyorsa, gelip bacaklarınıza sürünüyorsa bu onların ”seni seviyorum” deme şeklidir.

Kedinizin Ruh Halinde Değişim Var mı?

Kedinizin tavırları, siz evden gitmeden önceki gibi mi yoksa farklı mı davranıyor. Davranışlarındaki değişim belki de ayrılık kaygısıyla baş etme yöntemi olabilir.

Kediniz Size Küçük Sürprizler Hazırlamış mı?

Kediniz; sizin yokluğunuzda ortalığı karıştırmış, bir şeyleri devirmiş, kırmış, tuvaletini kum dışında bir yerlere yapmış ya da kusmuşsa, bunları, yokluğunuza verdiği tepkiler olarak algılayabilirsiniz.

Kediniz Sizinle Sohbet Etmeyi Özlemiş mi?

Eve döndüğünüzde kediniz normalde daha çok söyleniyor, ağlıyor ya da aşırı coşkulu davranıyorsa sizi özlediğini anlayabilirsiniz.

Yapılan her yeni araştırma bize, aslında kedileri daha tam anlamıyla tanıyamadığımızı gösteriyor. Kediler hakkında doğru bildiğimiz yanlışları bu yazımda özetlemeye çalışmıştım. Ama kediler söz konusu olduğunda her geçen gün bir kez daha yanıldığımızı görüyoruz.