Kedinizin Daha Uzun Yaşamasını Sağlayacak Öneriler

Kedinizin Daha Uzun Yaşamasını Sağlayacak Öneriler

Kedilerimiz hayatımızın önemli birer parçası. Onların, iyi ve sağlıklı bir halde mümkün olan en uzun süre bizimle olmasını istiyoruz. Kedinizin sağlıklı bir ömür sürmesini sağlayacak şeyler nelerdir? Kedinizin daha uzun yaşamasını sağlayacak öneriler için şimdi okumaya başlayabilirsiniz.

Su ve İyi Beslenme Çok Önemli

Kedinize verdiğiniz kuru mamanın iyi kalite olmasına özen gösterin. Ucuz mamalar kısa vadede bir sorun yaratmasa da zamanla, çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Ayrıca özellikle kısır erkek kedilerin su içme alışkanlığı yoktur. Kedinizin ilerleyen yaşlarda böbrek sorunları yaşamaması için su içmeye teşvik etmelisiniz. Kedilerin beslenmesi hakkında daha önce yazdığım bir yazıyı da faydalı olacağını düşünerek burada paylaşmak isterim.

Kedinizi Kısırlaştırın

Kedilerde annelik içgüdüsü sadece doğum yaptığında var olan bir şeydir. Yani bir kedi ”anne olmak istiyorum” gibi bir hayalle yaşamaz. Anne olduklarında da, yavruları kendi ayakları üzerinde duracak hale getirdikten hemen sonra onları terk eder ve tekrar çiftleşme isteği duymaya başlar. Kısırlaştırma; dişi kedilerde oluşabilecek kötü huylu tümörlerin, erkek kedilerde ise testis kanseri, fıtık ve prostat riskinin büyük oranda önlenmesini sağlar. Bu nedenle zamanı geldiğinde kedinizi mutlaka kısırlaştırın. Bu konuda daha detaylı bir yazı yazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.

Kedinizin Aşılarını Aksatmayın

Bir yaşından itibaren yılda sadece bir kez yaptıracağınız karma aşı, kedinizi çeşitli ölümcül hastalıklara karşı korur. Kedinizin aşılarını ihmal etmeyin.

Kedinizin Egzersiz Yapmasını Sağlayın

Bu egzersizler hem bedensel hem de zihinsel olmalı. Çünkü hayvanlar da aynen bizim gibi bedensel ve zihinsel olarak yaşlanır. Kedinizin daha fazla hareket edebileceği oyun alanlarına sahip olabilirsiniz. Kedi tünekleri, saklanma delikleri ve kedi rafları, kediniz için son derece eğlenceli olacaktır. Tüm gün evde sıkılmaması için kedinize camdan dışarı izleyebileceği bir alan hazırlayabilir, özellikle yaz aylarında balkon filesi kullanarak, hem etrafı izleyebileceği hem de fiziksel olarak efor harcayacağı bir seçeneği de düşünebilirsiniz. Ayrıca kediler için tasarlanmış zeka oyuncaklarından da edinebilirsiniz.

Düzenli Veteriner Ziyaretlerini İhmal Etmeyin

Sevgili dostlarımız herhangi bir rahatsızlık yaşadıklarında maalesef söyleyemiyorlar. Eğer bir hastalığı varsa kedinizi çok iyi gözlemleyerek ve düzenli rutin sağlık kontrollerinden geçirerek anlayabilirsiniz. Bu şekilde kedinizin yaşam kalitesini de arttırarak uzun yıllar sizinle olmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizi Sevin

Sevgi her canlı için mutlak gereklidir. Mutluluk, uzun yaşam sırlarından biridir. Kedinizi sevin, sevdiğinizi gösterin, mutlaka belli sınırlar dahilinde özgürlükler tanıyın. Kedinizi strese sokacak şeylerden mümkün olduğunca kaçının.

Kedinizi Düzenli Olarak Tarayın

Kedinizi günlük olarak taramanız, hem tüy sağlığı açısından faydalıdır hem de tüy yumağı kusmasını engelleyecektir. Tıraş ve malt gibi takviyeler kıl yumaklarının oluşmasını engeller. Ayrıca kedinizi düzenli olarak taramanız, bedeninde oluşabilecek farklılıkları görmenizi de kolaylaştırır. Eğer rutin tarama seanslarınızda, kedinizin bedeninde bir yara, morluk ya da ağrıyan bir nokta fark ederseniz zaman kaybetmeden veterinerinizle iletişime geçin.

Kedinizin Kumunu Günlük Olarak Temizleyin

Kedinizin kumunu günlük olarak temizlemeniz, kediniz ve eviniz için harikadır. Kumu günlük olarak temizlemeniz, kedinizin idrar ve bağırsak alışkanlıklarında bir farklılık varsa zaman kaybetmeden bunu görmenizi ve hızlıca aksiyon almanızı sağlar. İshal ve kanlı dışkı önemli bazı hastalıkların habercisi olacağından bu tip bir şey gördüğünüzde hemen harekete geçin.

Kedinizin Diş Sağlığını İhmal Etmeyin

Kedinizin ağzında oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon, böbrek ve kalp sorunlarının habercisi olabilir. Kedinizin dişlerini düzenli olarak kontrol ettirip, diş bakımı için de özen gösterin.

Kedinizin Davranışlarını Sürekli Gözlemleyin

Kediniz her ne kadar konuşamasa da, bazı belirtiler hayat kurtarıcı önlemler almanızı sağlayabilir.

  • Aşırı kusma; bağırsak, böbrek ya da pankreatit gibi hastalıklarına,
  • Öksürme, hapşırma, nefes sorunları; astım ve kalp hastalığına,
  • Tuvaletini kum kabı dışına yapmak; idrar yolu tıkanıklığına ve ağrılı mesane sorunlarına işaret eder.

Tehlikeli Kimyasallara Karşı Dikkatli Olun

Evde kullandığımız pek çok hijyen malzemesi kediler için son derece zararlıdır. Zeminleri çamaşır suyu gibi zehirli kimyasallarla silmek yerine sirkeli suyla silin. Ayrıca haşereler için kullandığınız ilaçları kedinizin ulaşamayacağı yerlere konumlandırın.

Kedinizi Ev Ortamında Tutun

Sokak kedileri çeşitli olumsuz etkenler sebebiyle ortalama 2 ile 5 yıl arasında yaşarken, ev kedilerinin ömrü bakım şartlarına bağlı olarak 15-20 yıl civarındadır. Bu nedenle kedinizi mümkün olduğunca ev ortamında tutmaya çalışın. Kediler istediklerinde son derece sessiz olabildiklerinden, kısacık bir sürede, siz farkına bile varmadan kapı aralığından kaçmaları işten bile değildir. Bu yüzden, herhangi sebeple sokak kapısını açtığınızda daha dikkatli olmaya çalışın.

Mikroçip Taktırmak için Zaman Kaybetmeyin

Kedinize taktıracağınız mikroçip, kedinizin bir şekilde kaçması ya da kaybolması halinde bulanların size ulaşmasını sağlayacaktır. Ayrıca 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 2022 yılı sonuna kadar tüm kedilere mikroçip takılması ile ilgili yasal zorunluluk da bulunmaktadır.