Köpek Sahiplerinin Asla Yapmaması Gereken Şeyler

Köpek Sahiplerinin Asla Yapmaması Gereken Şeyler

Köpeklerimizi çok seviyoruz ve gerektiğine onlar için yapmayacağımız şey yok. Peki onlar için yapmamamız gerekenler neler? Bazen bilmeden yaptığımız bazı şeyler zihinsel ya da bedensel sağlığı açısından köpeğimize zarar verebilir. Çünkü asla bilinçli olarak onları incitmeyiz. Belki de hiç farkında olmadığınız tüm bu detayları gözden geçirmenizi sağlayacak olan ”Köpek Sahiplerinin Asla Yapmaması Gereken Şeyler” isimli bu yazıda okuyabilirsiniz.

Eğitim için Büyümesini Beklemeyin

Köpeğiniz size geldiğinde ne kadar küçük olursa olsun mutlaka temel bazı eğitimleri vermelisiniz. Önceliğiniz kesinlikle tuvalet ve temel itaat eğitimi eğitimi olmalı ancak birine odaklanıp diğerini ihmal etme hatasına düşmeyin. Köpeğiniz eğer henüz çok küçük bir yavruysa eğitim sürelerini daha kısa tutmanızı öneririm. Bu şekilde sadece oyun düşünen küçük bebeğinizi de sıkmamış olursunuz. Erkenden başlayacağınız mini eğitim seansları sayesinde aranızdaki bağın da güçlenmesini sağlamış olacaksınız.

Tutarsız Davranmayın

Köpeklerde zaman mefhumu yoktur demek pek doğru değildir. Bizim algıladığımız şekilde olmasa da köpekler belli zamanlarda düzenli olarak yapılan şeylere alışkanlık geliştirirler. Mesela işten eve geldiğiniz saat, yemek saati, yürüyüşe çıktığınız saatler belli bir düzendeyse köpeğiniz bunların yaklaştığını hisseder. Mümkün olduğunca planlı zamanlara tutarlı kalmaya çalışın. Çünkü köpekler rutin şeyleri sever.

Tutarlı olma kısmı köpeğinize davranışınızla ilgilidir aynı zamanda. Bir şeyi yapmasına izin vermiyorsanız fikrinizi daha sonra da değiştirmeyin. Evde sizden başka yaşayanlar varsa onların da sizden farklı davranmasına izin vermeyin.

Asla Araçta Yalnız Bırakmayın

Hava koşulları ne olursa olsun köpeğinizi araçta yalnız bırakmayın. Çok sıcak olmasa bile kapalı alanda bir süre sonra sera etkisi yaşanır. Köpeğinizi uzun süre araç içinde bırakmanız, hastalanmasına, hatta bazen ölümüne bile sebep olabilir. Camları açık bırakmanız halinde de gördüğü bir şey yüzünden heyecanlanabilir ve araçtan çıkmaya çalışır. Bu sırada cam aralığına sıkışma ihtimali de kötü sonuçlara sebep olabilir.

Aynı zamanda araçta yalnız bırakılan bir köpek kötü niyetli kişilerin hedefi haline de gelebilir.

Asla Sert Davranmayın

Sevgi her zaman korkudan daha güçlüdür. Köpeğinize bağırarak, vurarak ya da ceza vererek otorite sağlayamazsınız. Üstelik şiddet göstermeniz bir süre sonra iyice duyarsızlaşmasına ve saldırgan davranışlar geliştirmesine neden olabilir.

Ceza yerine her zaman olumlu pekiştirme yöntemini kullanın. Yapmasını istemediklerinize değil yapmasını istediklerinize odaklanın. Köpeğinizi, vazgeçirmek istediğiniz bir davranış için cezalandırmak yerine karşı davranışa yönlendirip ödüllendirin. Örneğin; tuvaletini halıya yapmak üzere olduğunu gördüğünüzde el çırparak dikkatini dağıtabilir, onu doğru yere yönlendirebilir ve sonrasında da bu davranışını ödüllendirebilirsiniz.

Yaz Aylarında Tıraş Ettirmeyin

Köpeklerin tüyleri, kışın soğuktan yazın sıcaktan koruyucu bir yapıdadır. Özellikle çok sıcak havalarda tıraş ettirmeniz güneşin korunmasız cildine zarar vermesine sebep olabilir. Yazları köpeğinizi serinletmenin en iyi yolu banyodur.

Asla Güneş Koruyucu Krem Sürmeyin

Güneş koruyucu kremler asla köpekler için uygun değildir. Güneş kremleri çinko oksit içerir, yutulması halinde bağırsaklara zarar verir. Bu tip kozmetik ürünlerin yenmesi halinde kanlı ishal ve kanlı kusma gibi semptomlar görülebilir. Böyle durumlarda mutlaka vakit kaybetmeden veteriner desteği alın.

Asla Bir Veterinere Danışmadan İlaç Kullanmayın

Bazı ilaçlar hem insanlar hem de hayvanlar için uygun olabilir. Ancak insanlar için uygun olan ve hayvanlara verilmemesi gereken ilaçlar da vardır. Antibiyotik merhemler de dahil, köpeğiniz için uygunluğundan emin olmadan asla kullanmayın.

Asla Geri Çekilebilir Tasma Kullanmayın

Geri çekilebilir tasmalar elinizin bükülmesi durumunda sürtünme yanıklarına sebep olabilir. Aynı zamanda acil bir durumda tasmayı aniden çekmek köpeğinizin ya da başka köpeklerin yaralanmasına sebep olabilir. Aniden durdurma amaçlı tasmanın çekilmesi ciddi yırtılmalara, hatta ampütasyonlara bile sebep olabilir.

Boyundan bağlı tasma da bir çok tehlikeye sebep olabilir. Köpeklerin dilinin altında ince kıkırdak dokudan oluşan ”dilcik” de denen bir kemik vardır. Tasmanın aniden çekilmesi halinde bu kemiğin zarar görmesi mümkündür.

Köpekler için en ideal tasma; kilosuna ve vücut yapısına uygun gövde tasması ve çok fazla önde ya da arkada kalmamasını sağlayacak uzunlukta bir çekme tasmasıdır.

Asla Diş Bakımını İhmal Etmeyin

Pek çok insan evcil hayvanların diş bakımına ihtiyacı olduğunu düşünmez. Ancak diş bakımını ihmal etmek; diş çürüklerine, plaklara, diş taşlarına, ağız kokusuna ve diş kaybına neden olur. Ayrıca diş sağlığının bozulması kalp ve böbrek hastalıklarına da zemin hazırlar.

Sopayla Oynamasına İzin Vermeyin

Köpekler oyun için çıldırır bu kesin. Ancak bazı oyunlar hayati risklere de sebep olabilir. Özellikle bir dal ya da sopayı atıp getirmesini istediğinizde sopanın bir yere saplanması, köpeğinizin de bu sopayla yaralanması ihtimali vardır. Oyun için en güzeli yumuşak plastik malzemeler ve toplardır.

Asla Yemek Artıklarınızı Vermeyin

İnsanlar için faydalı olan bazı gıdalar köpekler için zehirli sayılabilir. Yediğiniz yemeklerde bulunan bu tip besinler, ayrıca yağ ve tuz köpeklerde bazı sindirim bozukluklarına, hatta pankreatit gibi tedavisi zor bir hastalığa sebep olur.

Aynı zamanda insan yiyecekleri, köpeğinizin fazla kalori almasına neden olarak kilo ve obezite gibi sorunları da beraberinde getirir.

Asla Alkol Vermeyin

Alkol sinir sistemini baskılayan bir maddedir. Hayvanların alkol alması aynı zamanda hipotermi, ishal ve kusmaya neden olur. Vücut hacimleri bizlere göre daha küçük olduğundan çok az bir miktar bile olumsuz sonuçlar doğuracağından son derece dikkatli olmakta fayda var.

Banyodan Uzak Tutun

Banyoda bulunan deterjan ve kozmetik malzemeler köpeğinizin sağlığına zarar verebilir. Köpeğinizin banyoya girmesini engellemek için kapısını kapalı tutun. Köpekler ayrıca klozette bulunan suyu da içebilir. Banyo kapısının unutulma ihtimaline karşı klozet kapağını her zaman kapalı tutma akışkanlığı kazanmak en iyisidir.

Asla Doğrudan Gözlerinin İçine Bakmayın

Bir köpekle göz göze bakışmak bir sevgi gösterisinden çok üstünlük mücadelesi anlamına gelir. Köpeğiniz bunu, hakimiyet kurma çabası olarak algılar ve bu yüzden saldırgan davranışlar gösterebilir.

Asla Kafalarına Vurmayın

Köpeğinize hiçbir şekilde vurmayın elbette ama kafa üzerinden yapacağınız okşama teşebbüsü bile onları tedirgin eder. Çünkü kafalarından uzanan elinizi göremez ve kendilerini savunma ihtiyacı hissederler. Köpekleri sevmek için en doğru yer çenelerinin altıdır.

Asla Tasmasız Gezdirmeyin

Köpeğiniz ne kadar iyi eğitimli ve itaatkar olsa da dikkatini dağıtan bir şey gördüğünde sizi ve komutlarınızı duymayabilir. Tasmasız gezdirmeniz, araçlar, başka köpekler ve insanlar nedeniyle tehlikeli durumlar yaratabilir.