Köpekler için Faydalı ve Zararlı Besinler

Köpekler için Faydalı ve Zararlı Besinler

İnsanlar ve köpekler farklı fizyolojilere sahiptir. Bu nedenle bizim için çok faydalı olabilecek bir gıda köpekler için son derece zararlı olabilir. Bu yazıda; köpekler için faydalı ve zararlı besinler listesini, gerekçeleri ile birlikte okuyabilirsiniz.

Köpekler için Faydalı Besinler

Yumurta, Peynir ve Yoğurt

  • Yumurta, çok iyi piştiğinden emin olduğunuz sürece köpekler için faydalı bir besindir. Yumurta, harika bir protein kaynağıdır ayrıca mide rahatsızlığını yatıştırmaya yardımcı olabilir. 
  • Peynir, süt ürünü olması sebebiyle köpeğinizin laktoz intoleransı olmadığına eminseniz tercih edebileceğiniz bir besindir. Yine de, daha az yağlı olması nedeniyle, süzme peynir ve mozzarella gibi türleri tercih etmek gerekir.
  • Yoğurt, içeriğindeki probiyotikler sayesinde sindirimi düzenlemeye yardımcı olur.

Yine de bu seçenekler tüm köpekler için uygun olmayabilir. Veterinerinizden bilgi ve tavsiye almanızı öneririm.

Deniz Ürünleri

  • Somon, çiğ balık, köpekler için uzak durmanız gereken bir besindir. Ancak iyi bir şekilde pişirildiğinde somon, protein ve omega yağ asitleri içermesi ayrıca B12 ve D vitamini kaynağı olması sebebiyle köpekler için son derece besleyicidir.
  • Karides, kabuğu, başı, kuyruğu ve bacakları çıkarılarak ayrıca baharat, tuz ve yağsız olarak verilebilir.
  • Ton balığı, içerdiği sodyum ve cıva sebebiyle çok fazla tüketilmemesi gerekir. Aynı zamanda içerdiği yağdan mümkün olduğunca temizlenmesi en iyisidir.

Bazı Meyveler

  • Elma, çekirdeksiz (eser miktarda siyanür içerdiğinden zehirlidir) olduğu sürece, lif kaynağı olan elma A ve C vitaminleri aynı zamanda antioksidanlar içerdiğinden, köpeğiniz için faydalıdır.
  • Muz, kalorisi ve yağı düşük bir besin olduğundan, köpekler için sağlıklı bir atıştırmalıktır. Ayrıca iyi bir lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Potasyum ve B6 ve C vitaminleri içerir. Yine de ölçülü bir şekilde yedirmeniz en doğrusudur.
  • Portakal, çok fazla yenmesi halinde mide ve bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilir.
  • Kavun-Karpuz-Mango-Şeftali-Armut-Ananas, bunların hepsini ölçülü bir miktarda ve kesinlikle çekirdekleri (boğulmaya ve bağırsak tıkanmasına sebep olabilir) ayıklanmış bir şekilde köpeğinize güvenle yedirebilirsiniz.

Fasulye

Yeşil fasulye, köpekler için sağlıklı, düşük kalorili bir besindir. Ayrıca iyi bir lif olmasının yanında; A, C ve K vitaminleri kaynağıdırlar.

Yulaf

Yulaf iyi bir lif, vitamin ve mineral kaynağı olması sebebiyle köpeğinizin beslenmesinde tercih edebilirsiniz.

Kinoa

Kinoa, antioksidan özellikli bir besindir. Ayrıca; kalsiyum, protein, E vitamini, B-1, B-2, demir, magnezyum, fosfat ve potasyum ve omega-3 yağ asitleri içerir. Bu sebeple son zamanlarda bazı markalar, mama içeriklerinde kinoaya yer vermeye başlamıştır.

Balkabağı

Balkabağı, düşük kalorili bir besindir. Aynı zamanda A ve C vitaminleri ile doludur. Kabak, köpeklerde bağışıklık sisteminin, sindirim sağlığının ve görme sağlığının geliştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca kabakta bulunan yüksek lif, kabızlık ve ishale karşı koruyucudur.

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi, bağışıklık sistemini güçlendiren, enflomasyonu azaltan ve cilt sağlığı (pire alerjisi ve kaşıntıya iyi gelir) için son derece faydalı bir besindir. Yağ asitleri sayesinde tüy sağlığını da destekleyici niteliktedir.

Ayrıca hindistan cevizinin içeriğinde bulunan laurik asit, bakteri ve virüslerle savaşmada oldukça iyidir.

Havuç

Havuç, beta-karoten içeren bir yiyecektir. Bu sebepten ötürü antioksidan görevi görerek hastalık ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olur. A vitamini eksikliğinde; sağlıklı cilt, saç derisi, normal kemik gelişimi, üreme sağlığı, genel göz sağlığı ve kanserden korunma gibi yararları vardır.

Köpekler için Faydalı ve Zararlı Besinler

Köpekler için Zararlı Besinler

Çikolata

Pek çok insan tatlı şeylerin köpeklerde körlüğe sebep olduğunu bilir. Ancak janjanlı ambalajlarının inanılmaz heyecanlandırdığı, kokusunun delirttiği, tadının bayılttığı köpeklerimiz için çikolatanın korkutucu derecede zararları vardır.

Çikolata, metilksantin (kafein, teofilin, teobromin, aminofilin) adı verilen çok toksik bir madde içerir. Bu bileşen, beyaz çikolatadan bitter çikolataya kadar tüm çeşitlerde bulunur. Çikolatanın rengi koyulaştıkça metilksantin seviyesi artar. Çikolata, az miktarda yendiğinde kusma ve ishale, yüksek miktarda yendiğinde ise titremelere, nöbetlere, hiperaktiviteye, düzensiz kalp fonksiyonuna ve hatta ölüme bile neden olabilir.

Avokado

Avokado bizim için son derece faydalı bir besindir ancak içeriğinde bulunan ”persin” adlı yağ asidi köpeklerde kusma ve ishale neden olur. Ayrıca akciğerlerde ve göğüste sıvı birikimini tetikleyebilir, bu da solunum güçlüğüne ve oksijen yoksunluğuna, dolayısıyla da ölüme neden olabilir.

Soğan ve Sarımsak

İnsan beslenmesinin sağlıklı gıdalar listesinde üst sıralarda olan soğan, sarımsak ve hatta soğangillerden gelen pırasa, köpeklerde kırmızı kan hücrelerini öldürerek anemiye neden olabilir. Ayrıca soğan ve sarımsak tüketimi, köpeklerde mide, bağırsak tahrişine ve mide ülserine de sebep olabilir.

Üzüm ve Kuru Üzüm

Bizler için faydalı olduğundan ne kadar da masum görünüyor değil mi? Oysa ki üzüm ve kuru üzüm, köpeklerde böbrek yetmezliğine sebep olabilecek bir gıdadır. Arka arkaya kusma erken bir işarettir. Halsizlik ve depresyon hali ise daha büyük bir tehlikenin habercisi olabilir.

Tarçın

İçeriğinde herhangi bir toksik madde bulunmaz ancak köpeklere verildiğinde ağızlarını tahriş edebilir. Toz tarçının ise öksürüğe ve nefes sorununa, bu şekilde boğulmaya sebep olma ihtimali vardır.

Süt ve Süt Ürünleri

Anne sütü dışındaki diğer sütler (inek, keçi vs.)içeriğindeki şeker ve yağ asitleri sebebiyle köpeklerin sindirmesine uygun değildir. Ayrıca köpeklerde laktoz intoleransı sebebiyle süt ve süt ürünleri kusma, ishal ve gaz sorunlarına sebep olabilir.

Dondurma ise laktoz, yüksek şeker ve yüksek yağ içerdiğinden asla verilmemelidir.

Tuz

Çok fazla tuz; dehidrasyona ve hatta sodyum iyonu zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca aşırı miktardaki tuz; köpeğinizdeki hücrelerin sıvı dengesini değiştirebilir, titremelere, nöbetlere ve hatta komaya neden olabilir. Köpeğiniz cipse bayılıyor olabilir ama kesinlikle yemesine izin vermemelisiniz.

Şekerli Yiyecek ve İçecekler

Şeker, insanlar için zararlı olduğu kadar köpekler için de zararlıdır. Kilo alımı, diş sorunları ve diyabet sizin için olduğu kadar köpeğiniz için de olası risklerdir.

Hamur Mayası

Çiğ halde yenen hamur, köpeğinizin midesinde şişerek ağrıya neden olabilir. Ayrıca sindirim sisteminde gaz birikmesine sebep olabilir. Çiğ hamur ayrıca fermente olduğundan, zehirlenmeye yol açabilecek alkol üretir.

Baharatlı Yiyecekler

Baharatlı yiyecekler köpekler için asla uygun değildir. Tüketilmesi halinde; kusma, mide ülseri veya ishale neden olabilir.

Ksilitol

Ksilitol; bazı diyet gıdaları tatlandırmak için kullanılan ksilitol; aynı zamanda sakız, şekerleme, unlu mamuller ve diş macunu gibi birçok üründe daha kullanılır. Bu madde, köpeğinizde hipoglisemiye (düşük şeker seviyesi), nöbetlere ve hatta karaciğer yetmezliğine varan sorunlara sebep olur. İlk belirtileri arasında; kusma, uyuşukluk ve koordinasyon zorlukları görülür.

Kuruyemiş

Tüm kuruyemişler, yüksek miktarda katı ve sıvı yağlar içerir. Aynı zamanda tuz oranlarının fazlalığı sebebiyle de köpekler için uygun değildir.

Kaju, içerdiği kalsiyum, magnezyum, protein ve çeşitli antioksidanlar sayesinde köpekler için uygundur. Yağ oranı da, diğer kuruyemişlere göre daha düşüktür. Sadece tuzsuz olmaları önemlidir ve sadece bir kaç tane ile sınırlı kalınmalıdır. Ancak bu minik, lezzetli şeylerin köpeğinizin boğazına kaçması ve boğulma riskine sebep olabileceğini de kesinlikle unutmayın. Bu yüzden aşırı dikkatli olmanızda fayda var.