köpekler neden sürekli patilerini yalar

Köpekler Neden Sürekli Patilerini Yalar?

Köpekler zaman zaman patilerini yalayabilir. Bu durum tamamen kişisel bakım ve temizlik amaçlıdır. Ancak eğer köpekler bunu çok sık yapıyorsa bu durum, bir takım sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Alerji, parazit, kaşıntı, yaralanma, cilt sorunları ve hatta psikolojik nedenler köpeklerin daha agresif bir şekilde yalanmasına sebep olabilir. Köpeklerin neden sürekli patilerini yaladığını anlamak için bu konuya daha detaylı bakmak gerekir.

Yaralanmalar

Köpeğiniz özellikle belli bir bölgeyi sürekli yalıyorsa; kesik, batık tırnak, yırtık, yanık, sivri bir cisim batması, arı-böcek sokması gibi nedenler söz konusu olabilir. Böyle durumlarda basit bir ilk yardım müdahalesi sorunu çözebilecektir. Ancak sorun devam ederse bir veteriner hekime danışmakta fayda var.

Yaralanmalarda Uygulanabilecek İlk Müdahale

  • Öncelikle kir ve kalıntı varsa bölgeyi bol suyla yıkayın.
  • Kesik varsa yarayı temizleyin.
  • Yaralı bölgeye pamuklu çubuk yardımıyla antibiyotik merhem sürün.
  • Yaralı bölgeyi sarın ve köpeğinizin yalamasını engelleyin.

Parazitler

Köpeklerin dış dünyayı tanıması ve keşfetmesi patileri ile mümkün olduğundan her türlü bit, pire, kene, uyuz gibi sebepler ilk önce patilerinde görülmeye başlar. Köpeğinizin sürekli patilerini yalamasına sebep olan şeyin parazitler olduğunu anlayabilmek için yaladığı bölgeyi iyice kontrol etmeniz gerekir.

Alerjik Reaksiyon

Gıda, çim (özellikle kimyasal işlem görmüşse), toz, polen gibi sebeplere bağlı olabilir.

Belirtileri

  • Şişme
  • Kızarıklık ve iltihaplanma
  • Kulak kaşıntısı
  • Hapşırma
  • İshal

Can Sıkıntısı ve Endişe

Köpeklerin sürekli patilerini yalaması, psikolojik nedenlere de dayanabilir. Bunlar; ayrılık kaygısı, can sıkıntısı, yabancılardan ya da yüksek seslerden (gök gürültüsü vb.) korkma, alışık olduğu ortamdan ayrılmak şeklinde özetlenebilir. Sevebileceği bir çiğneme oyuncağı, dikkatini başka bir yöne kaydırmasına yardımcı olacaktır. Sorunun devam etmesi halinde uzman bir hayvan davranışçısı ile görüşmeyi ihmal etmeyin.

Ağrı

Ağrı vücudunun farklı bir bölgesinde de olsa köpekler patilerini yalayarak bu ağrıyla baş etmeye çalışırlar. Köpeğinizin sürekli patisini yalamasının sebebinin yukarıdakilerden herhangi biri olmadığına emin olduğunuzda veteriner hekiminizle iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

Köpeklerin patilerini sürekli yalaması, pençelerinde bakteri veya maya enfeksiyonuna yol açabilecek nem oluşturur. Dolayısıyla daha fazla rahatsızlık hissettirir ve yalama artarak devam eder, hatta şişme veya kızarıklığa da neden olabilir. Bu yüzden köpeğinizi iyi gözlemlemeli ve olağandışı bir pati yalama fark ettiğinizde zaman kaybetmeden veterinerinize danışmalısınız.

Bazen de en iyi çözüm; sorun yaratabilecek etkenleri önlemekle mümkün olandır. O sebeple köpeğiniz için ayakkabı, patik tarzı bir şey satın almak isterseniz buradan bazı seçeneklere ulaşabilirsiniz.