köpekler rüya görür mü.4

Köpekler Rüya ya da Kabus Görür mü?

Sanmayın ki rüya görmek sadece biz insanlara özel bir durum. Bilim insanları, meyve sineğinin bile rüya gördüğünü söylüyorlar. Eğer bir köpeği uyurken gözlemlemişseniz uyku sırasında farklı bazı davranışları olduğunu ve bir takım sesler çıkardığını duymuş olabilirsiniz. Tüm bunlar köpeğinizin rüya gördüğünün işaretidir. Köpeklerin uyurken gördükleri rüya ve kabuslar hakkında daha fazlasını öğrenmek isterseniz okumaya devam edin.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, yaptıkları araştırmaların sonucu olarak; hayvanların karmaşık rüyalar gördüklerini ve uzun olaylar dizisini hatırlayabildiklerini 2001 yılında Neuron Dergisi aracılığıyla duyurdular. MIT Öğrenme ve Hafıza Merkezi’nden Matthew Wilson, “Hiç kimse hayvanların bizim yaptığımız gibi rüya gördüklerini kesin olarak bilmiyordu, bu da olayları veya en azından biz uyanıkken meydana gelen olayların bileşenlerini tekrarlamayı içerebilir” dedi. “Sıçanların rüyalarının içeriğini belirlemek için bir hücre koleksiyonunun ateşleme modellerine baktık. Aslında rüya gördüklerini ve rüyalarının gerçek deneyimlerle bağlantılı olduğunu biliyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Uyku, bir köpeğin bağışıklık sistemi, beyin fonksiyonları, anıları, öğrenme ve saklama yeteneği de dahil olmak üzere genel sağlığı için büyük önem taşır. Ancak köpeklerin yaşadığı yer çoğu zaman uyku sürelerini etkileyebilir. Örneğin; ev ortamında yaşayan bir köpek gecenin %80’ini uykuda geçirirken, dışarıda yaşayan bir köpekte bu süre %60 kadardır.

British Columbia Üniversitesi’nde fahri psikoloji profesörü olan Dr. Stanley Coren, küçük köpeklerin büyük köpeklere oranla daha fazla rüya gördüğünü ancak bu rüyaların süresinin kısa olduğunu, büyük köpeklerin ise daha az ama daha uzun süreli rüyalar gördüğünü söylüyor.

köpekler rüya görür mü.4

Köpeğinizin Rüya ya da Kabus Gördüğünü Nasıl Anlarsınız?

  • Ulusal Uyku Vakfı köpeklerin günün 10-12 saatlik kısmını uyuyarak geçirdiğini, yavru ve yaşlı köpeklerde bu sürenin daha da arttığını belirtiyor. Bir köpeğin ihtiyaç duyduğu uyku miktarı; yaşı, ırkı, mizacı, beslenme alışkanlıkları, aktivite düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. 
  • Köpekler de biz insanlar gibi gündüz yaşarlar, bu yüzden de uykularının büyük kısmını gece alırlar. Gündüzleri yaptıkları aktiviteler ve duygusal olaylar, uyku kalitelerini önemli oranda etkiler. Olumsuz bir deneyim yaşadıklarında, daha hızlı uykuya dalar, daha uzun süre uyur ve REM uykusunda daha fazla zaman geçirirler. Gündüzleri daha fazla fiziksel aktivite yapan ve başka insan ve hayvanlarla sosyalleşen köpeklerin uykuya dalma süresi hızlanır, derin uyku süreleri daha uzun olur. REM uykusu kestirmeden 20 dakika sonra başlar ve iki ila üç dakika sürer. Köpeğinizin günlük yaşamındaki davranışları ile REM uykusu sırasındaki davranışları gördükleri hakkında fikir verebilecektir.
  • Seğirmeler, pençe yalama, hafif titremeler ve şiddetli olmayan sesler normaldir. Ancak uykuda hırlama, uluma, sızlanma, havlama, aniden uyanma varsa, bu durum rüyadan çok kabus gördüklerinin işaretidir.
  • Yatmadan önce oldukları yerde daire çizmeleri bölgelerini işaretledikleri ve kendilerini rahat hissettikleri anlamına gelir.
  • Köpekler normal olarak geceleri uyuduğundan gece saatlerinde uykusuzluk ya da huzursuzluk yaşadıklarını gözlemlerseniz bir endişe, ağrı ya da alerjik durum kaynaklı olabilir.
  • Küçük ırk köpekler, büyüklere göre daha fazla nefes alır. Yavru köpekler de yaşlı köpeklere oranla daha hızlı nefes alır. Uyku halinde bu şekilde olanlar gayet normaldir ancak köpeğinizin nefes almakta zorlandığını gözlemlerseniz bir veteriner hekime danışmanızda fayda vardır.
  • Köpekler uyku sırasında da nöbet geçirebilirler. Böyle olduğunu düşündüğünüzde köpeğinizi uyandırmayı deneyin. Yalnız uzmanlar köpeğinizi uykudan uyandırırken çok dikkatli olmanızı öneriyorlar. Çünkü rüya ile gerçeği tam olarak birbirinden ayıramayacak olmaları sebebiyle saldırgan tavırlar gösterebilirler. Köpeğinize dokunarak ani bir uyanma yerine kısık bir sesle ismini söylemek ya da köpeğinizi çok fazla strese sokmayacak ufak gürültüler(evde dolaşmak, TV açmak gibi) yapmak daha doğru olacaktır. Köpeğinizin kolaylıkla uyanması heyecanlı bir rüya gördüğü anlamına gelir. Ancak şiddet durumundan çıkamaması ya da kas spazmları köpeğinizin nöbet geçirdiğinin göstergesi olabilir.

Köpekler Ne Hakkında Rüya Görür?

Köpek beyni ile insan beyni arasında çok büyük farklar yoktur. Hatta uyku sırasında insan ve köpek beyninin aynı aşamalardan geçtiği bilinir. Köpekler de insanlar gibi gün boyu yaşadıkları anıları hayal ederler. Rüyaları da; oynama, kovalama, avlanma gibi aktivitelerden oluşur.

Köpekler Ne Hakkında Kabus Görür?

Kurtarılan, istismar edilen, terk edilen köpekler, stressiz bir geçmişi olan köpeklere oranla daha fazla kabus görürler. Köpeklerin hayal gücü yoktur. Bu yüzden yaşamadıkları herhangi bir şeyi rüyalarında göremezler. Eğer travmatik bir geçmişleri varsa gördükleri kabus bu kötü deneyimlerle ilgili olabilir. Köpekler ayrıca, korku ve stres hissettikleri şeyler hakkında kabus görebilirler. Yalnız bırakılma, yüksek sesler, bilinmeyen ortamlar vb.

Köpekler depresyona girer mi? Bu sorunun cevabını merak ederseniz bu yazımda okuyabilirsiniz.