Köpeklerden Öğrenebileceğimiz 10 Mutluluk Sırrı

Köpeklerden Öğrenebileceğimiz 10 Mutluluk Sırrı

Ne büyük bir kelimedir mutluluk. Sanki hep peşinden koşulan ama asla yakalamaya ömrün yetemeyeceği bir kavramdır. Oysa köpekler için öyle değildir. Köpekler her zaman dünyadaki en mutlu canlı olmayı başarırlar. Hayatı bir köpek gibi algılamaya çalışsak mesela mutluluk sırları nelerdir acaba? Köpeklerin her koşulda mutlu olmasını sağlayan 10 mutluluk sırrını işte, şimdi, burada, şu anda paylaşıyorum. Keyfini çıkarın 😉

Anı Yaşayın

Geçmişin pişmanlıkları ve gelecek zamanın kaygıları olmadan sadece yaşadığınız ana odaklanın. Çünkü tek bir gerçek var. O da; ”ŞU AN”

Eğlence Fırsatlarını Asla Kaçırmayın

Karşınıza keyifli anlar yaşayacağınız fırsatlar çıktığında onları reddetmeyin. Güzel anlar, keyifli anılara dönüşür. Vaktiniz varken o anılardan bir sürü biriktirmeye çalışın.

Başkalarının Ne Düşündüğünü Umursamayın

”Bu dünyadaki en mutsuz insanlar başkalarının ne düşündüğünü takıntı haline getirenlerdir.” diyor Virginia Woolf. O kadar haklı ki. Bazen bir köpek gibi çamurlu sularda yuvarlanıp etraftan bakanlara aldırış etmeden yaşayabilsek ya.

Dostlarınızı Sevin ve Onlara Sarılın

Sahip olduğunuz güzel dostlarınıza sevginizi hissettirin. Bazen sarılmak dünyadaki en güçlü ağrı kesici olabilir. Sevgiyi hissedin, hissettirin.

Yemeğin Ne Kadar Güzel Olduğunu Hatırlayın

Her gün aynı renk, koku ve tattaki şeyi bayılarak yiyen köpekleri düşünün ve canımızın istediği şeyi alma, pişirme, yeme özgürlüğümüzü hatırlayın. Yediğimiz şeyin kokusunu ve tadını alabilecek kadar da sağlıklıysak eğer daha ne olmasını bekliyorsunuz?

İyi Bir Uykunun Değerini Bilin

Uzun ve derin bir uykuyu ihmal etmeyin ayrıca ufak şekerlemeler için de zaman yaratmaya çalışın.

Kirlenmeyi de Yıkanmayı da Sevin

Kıyafetinize bir şey döküldüğünde, bir araç üzerinize yağmur suyu sıçrattığında, saçınıza bir kuş pislediğinde hayat o anda bitmez. Her şey akmaya devam eder. Siz bu ana çok fazla takılırsanız başka güzel anları kaçırabilirsiniz. Bu andan çıkıp o bol köpüklü, buharlı, sıcacık banyoya girdiğinizde her şey ne kadar da güzel olur değil mi? Hayat anlardan ibarettir, kirlenme anını da sevin, temizlenme anını da.

Kendinizi ve Başkalarını Affedin

Kin ve nefret bir insanın taşıyabileceğinden çok daha ağır bir şeydir. Hasta eder, erken yaşlandırır, yorgun hissettirir, umutsuzluğa gark eder. Zamanı geri alamadığımız gibi yaptığımız hataları ve bizi üzen insanları da geri almamız mümkün değil. O zaman boş verin gitsin be.

Yeni Arkadaşlar Edinmekten Çekinmeyin

Biz insanlar yalnızlığa programlı canlılar değiliz. Bazen sıcak bir selam hiç tahmin edilemez dostlukların başlangıcı olur. Her fırsatta yeni insanlar tanımaya çalışın. Tatlı gülümsemenizi muhtemel dostlarınızdan esirgemeyin.

Asla Vazgeçmeyin

Hasta, felçli, çok yaşlı bir köpeği düşünün. Bir köpek böyle olduğu için hayattan vazgeçer mi? Hayır, asla. Gücü yettiğince koşmaya, oynamaya, kuyruğunu sallamaya devam eder. Yapamayacaklarınızın yapabileceklerinizi engellemesine izin vermeyin.

Köpeklerden ve diğer bütün canlılardan daha akıllı olduğumuzu düşünüyoruz ya bazen. Bizden daha az akıllı bir canlının hayatın tadını doyasıya çıkarabildiğini düşününce, sizce kim daha akıllı?