köpeklerin hissedebileceği şeyler

Köpeklerin Hissedebileceği Şeyler

Köpekler duyusal ve hissel olarak insanlardan çok daha üstün özelliklere sahiptir. Aynı anda düşünebilen ve konuşabilen canlılar olarak biz insanlar, köpeklerin sahip olduğu bu özellikleri taşıyor olsak süper güçlerimiz olduğunu iddia edebilirdik kuşkusuz ki.

Özelikle koku alma, duyma ve görme açısından son derece donanımlı olan köpekler, içgüdüsel güçlerini de ekleyince insanların hissedemeyeceği pek çok şeyi de hissedebilecek canlılardır.

Köpek sahipleri şunu çok iyi bilir; siz daha sokağınıza girdiğinizde onlar çılgınca kuyruklarını sallamaya başlarlar ve eve geldiğinizde üzerinize atlamaya hazır halde kapıda beklerler. Peki bu muhteşem canlılar başka neleri hissedebiliyorlar dersiniz? Merak ediyorsanız okumaya devam edin.

köpekler-doğa-olaylarini-hisseder

Deprem ve Fırtınayı Hissedebilirler

Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olmasa da, köpeklerin depremleri hissedebildiği inancı yüzyıllardır süregelmiştir. Dünyada her yıl 500 binden fazla deprem meydana gelir ancak bunun sadece 100 bini insanlar tarafından hissedilir. Sismologlar, köpeklerin yerin altındaki kayaların hareketine bağlı olarak ortaya çıkan elektrik sinyallerini algılayabildiklerini kabul ederler. Dünyanın en fazla deprem yaşayan ülkesi Japonya’daki bilim adamları uzun yıllardır deprem tahmin çalışmalarında köpeklerden faydalanmaktadır.

Köpekler yine olağanüstü işitme yetenekleri sayesinde kilometrelerce uzaktaki gök gürültüsünü duyabilirler ve insandan 10bin kat daha güçlü olan koku alma yetenekleri ile havadaki elektrik akımını koklayarak uzaklardan gelmekte olan bir fırtınayı hissedebilirler. Köpek eğitimi ve davranış tavsiye sitesi Puppy Tip‘in kurucusu Li-ran Bukovza,  “Bunun bir kaç olası açıklaması var; büyük olasılıkla köpeklerin daha güçlü bir koku ve işitme duyusuna sahip olmaları onları atmosferdeki değişikliklere daha duyarlı hale getiriyor” diyor.

köpekler-hastaliklari-hissedebilir

Ciddi Hastalıkları Hissedebilirler

Köpekler, henüz sıfır evresinde bile olsa kötü huylu bir kanser tümörünü anlayabilmekte son derece başarılıdır. Bunun sebebi; kanser dokusunun normal dokudan farklı bir kimyasal salgılıyor olması ve köpeklerin bu kokuları alabilme yeteneğine sahip olmasıdır.

Köpekler ayrıca, epilepsi ya da diyabet gibi hastalıklardan dolayı nöbet geçirme ihtimali olan bir kişinin vücudundaki biyokimyasal değişiklikleri de anlayabiliyor. Bu tip bir durumla karşılaştıklarında sahiplerinin üzerine yatıp yardım istemeleri yönünde eğitilebiliyorlar.

Köpeklerin, yaklaşık 2 yıldır tüm dünyanın mücedele ettiği Covid virüsünü de koklayarak tespit edebilecekleri konusunda, umut verici gelişmeler yaşanıyor.

Köpeklerin; beden dili, ruh hali ve davranışlarına bakarak hamileliği tespit edebildikleri de bilinmektedir. Böyle bir durumda sahiplerinin yanına yaklaşan insanlara karşı daha korumacı davrandıkları gözlemlenmiştir.

köpekler-korkuyu-hisseder

Korkuyu Hissedebilirler

Köpeklerle ilgili hiçbir şey bilmeyen insanların bile bildiği bir gerçek vardır. ”Köpekler, korktuğunuzu anlar.” Peki bunu nasıl yapabiliyorlar? Tabi ki yine muhteşem duyuları sayesinde.

İnsanlar stresli olduğunda terler, korku da kanın daha hızlı pompalanmasına ve bu şekilde adrenalin salgılanmasına sebep olur. Başka insanların duyamayacağı havadaki feromonlar sebebiyle köpekler korkan bir insanı hissedebilirler. Her ne kadar salgıladığımız kokuları duydukları kadar olmasa da korkunun verdiği gerginlik ve tabi ki bunun sonrasında oluşan yüz ve vücut ifadeleri de köpeklerin korkuyu anlamasına sebep olur.

köpekler-duygulari-hisseder

Duyguları Hissedebilirler

Şubat 2014’te Macar araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları Current Biology dergisinde yayınlandı. Bu araştırmada fMRI (Fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme) yöntemi ile köpeklerin beyinlerinde yapılan incelemede, insanların beyninde bulunan duygusal tonlara duyarlı bölgenin aynısının köpeklerde de olduğu tespit edildi. İşte bu bölge, insan ve köpek seslerindeki duyguları deşifre etmeye yarıyor. Köpekler de bu sayede; havlama ve kıkırdamaların mutluluk seviyesi ile hırlama ve sızlanmaların üzüntü seviyesini anlayabiliyorlar.

Çalışmayı yürüten Nörobiyolog Attila Andics çalışmayı şöyle özetliyor: “İnsanlar gibi, köpekler de bir sesten duyguları çıkarmak için basit akustik parametreler kullanır. Mesela, ‘Ha ha ha’ diye güldüğünde kısa, hızlı parçaları var. Ama parçaları daha uzun yaparsan, ‘Haaaa, haaaa, haaaa’, ağlama ya da sızlanma gibi geliyor.”

Yani özetle; köpekler hüznünüzü de mutluğunuzu da anlar. Hatta bazen mutsuz olduğunuzda, akan gözyaşlarınızı silmek için yanağınıza uzanan bir pati hissettiğiniz bile olur.

Haksızlığa Uğradıklarını Hissedebilirler

2017 yılında yapılan ve Current Biology’de yayınlanan bir araştırma, köpeklerin adaletsiz bir davranışı sezme yeteneğine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Yani evinizde birden fazla evcil dostunuz varsa ve onlar arasında ayrım yaparsanız köpekler kesinlikle bunu anlayabiliyorlar.

Kaba Davranışları Hissedebilirler

Neuroscience & Biobehavioral Reviews’da yayınlanan bir araştırmaya göre; köpeklerin insanlardakine benzer ahlaki ölçülere sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Bu çalışmadan çıkan sonuç; köpeklerin sahiplerine yardım etmeyi redden insanları olumsuz değerlendirdikleri, kibar ve nazik insanlara karşı da daha arkadaş canlısı davrandıkları yönündedir.

Doğa Üstü Varlıkları Hissedebilirler (Belki)

Herhalde bir köpekle yaşayıp da boşluğa doğru bakıp havladığına şahit olmayan yoktur. Köpeklerin ya da diğer hayvanların doğa üstü varlıkları görebildiğinin lehinde ya da aleyhinde bir kanıt bulunmuyor. Sadece şunu biliyoruz ki, köpekler bizim duyamadığımız pek çok sesi duyabilecek bir duyma yeteneğine, göremediğimiz uzaklıkları görebilecek kadar keskin gözlere ve asla alamayacağımız kokuları duyabilecek muhteşem burunlara sahiptir. Gerisi, hayvan sahibi kişinin bu tip paranormal olaylara olan inancıyla ilgili.

Köpeklerin insanlardan daha iyi yaptığı şeyleri bu yazımda okuyabilirsiniz. Köpeklerin İnsanlardan Daha İyi Yaptığı 10 Şey