köpeklerin insanlardan daha iyi yaptığı şeyler

Köpeklerin İnsanlardan Daha İyi Yaptığı 10 Şey

Şu tartışmasız bir gerçektir ki köpekler insanların yapabileceği pek çoğu şeyi yapamazlar ama insanlara göre; daha iyi koku alır, daha iyi duyar ve daha yoğun hisler taşırlar. Peki köpeklerin her koşulda bizden daha mutlu bir hayat yaşadıklarını biliyor musunuz? İşte bunun sebebi köpeklerin insanlardan daha iyi yaptıkları şeyler. Bu şeyleri, 10 başlıkta incelemek mümkün.

Köpekler insanlık tarihi boyunca insanlara pek çok konuda eşlik etmiş, bir o kadar da kolaylık sağlamış hayvanlardır. Bir önceki yazımda bunu meslek haline getirmiş köpekleri yazmıştım. O yazının araştırması sırasında köpeklerin bizden üstün oldukları pek çok yetenekleri olduğunu gördüm. Bu sebeple köpeklerin biz insanlardan daha iyi yaptıkları şeylerin neler olduğunu yazmak istedim.

Aslında sadece köpekler değil bütün hayvanlar, insanlara göre daha kısa zamanda büyüyüp olgunlaşırlar. Örneğin; bir insan yavrusunun ayakları üzerinde yürüyebilmesi yıllar alırken, yavru bir hayvanın tek başına ayağa kalkıp yürümesi haftalar, bazen de sadece saatler almaktadır.

Koku Almak

köpeklerin-koklama-duyusu
  • Köpeklerin koku alma duyuları sadece insana göre değil diğer başka pek çok hayvana göre de çok üstündür. Türlerine göre değişmekle beraber bir köpekte 300 milyona yakın koku alma hücresi bulunur. Bu sayı insanda sadece 5 milyon civarındadır. Bir köpeğin beynindeki koku alma oranı insana oranla % 40 daha büyüktür. Bu sayede köpeklerin koku alma duyusu insanlardan 10 bin ile 100 bin kat daha güçlüdür. Ayrıca köpeklerin bu olağanüstü koku alma duyusu, uykuda olduklarında bile onları uyararak diğer duyularının da harekete geçmesini sağlar.

Duymak

köpeklerin-işitme-duyusu-
  • İnsanların işitme frekansı; 20 ile 20 bin Hz (Hertz) arasındadır. Köpeklerde ise 20 ile 67 bin Hz arasındadır. Ayrıca köpekler, kulak kepçelerini birden çok yöne çevirebilmek için 17 kasa sahiptir. İnsanlarda ise sadece 9 kas vardır, genel olarak onun da 1 ya da 2 tanesini kullanırız. Köpekler bu sayede bizim duyamadığımız pek çok sesi duyabilme yeteneğine sahiptir.

Koşmak

koşan köpek
  • Köpeklerin doğal yeteneklerinden biri de koşma yeteneğidir. Bir köpek hiçbir eğitim almasa bile bir insandan daha iyi koşar. Ortalama büyüklükteki bir köpek, saatte 40 km hızla 3 veya 4 dakika koşabilirken bir insanın aynı sürede koşabileceği maksimum hız 20 km/s ‘dir. Köpeklerin bu avantajının en önemli nedeni; 4 ayaklı olmaları ve biz insanlara göre ağırlık merkezlerinin düşük olmasından kaynaklanır.

Yüzmek

yüzen-köpek
  • Yüzme yeteneği insanlar için de doğuştan gelen bir aktivitedir. Ancak köpeklerden farklı olarak insan bebeklerin yüzme içgüdüsü sadece bir kaç ay sürer ve sonrasında çoğunlukla kaybolur. Cinsinden bağımsız olarak tüm köpekler, ayakta kalmak için bacaklarını hareket ettirme içgüdüsüne sahiptir. Pug, boxer ve bulldog gibi Brachycephalic ırk köpekler, suyun burunlarına kolay girmesi nedeniyle çok iyi yüzücü değillerdir. Tazıların da koşmak ve zıplamak için daha uygun olan ince bacakları yüzme konusunda çok iyi olmama sebepleridir. Ancak diğer tüm köpek ırkları insanlara oranla suda kendilerini çok daha iyi savunma yeteneğine sahiptir.

Beden Dili Okumak

beden dili uzmanı
  • Köpekler, ses tonunuzu ve beden dilinizi okuma konusunda son derece uzmandırlar. Üstelik hangi dilde konuştuğunuzun da bir önemi yoktur. Köpekler insanların niyetini anlamak için sadece sezgilerini kullanırlar, bizler gibi ağızdan çıkan ifadelerin birbiri ile çelişmesine bakarak karar vermezler.

Sevgiyi Göstermek

köpekler ve sevgi
  • Köpekler insanı olarak gördükleri kişiye büyük bir sevgiyle bağlanırlar. Çoğu zaman, o insanın nasıl biri olduğu ve ona nasıl davrandığı bile bu sevgiyi değiştirmez. Köpekler saçlarınızın dağınıklığına, ter kokmanıza aldırmadan sizi olduğunuz gibi severler, üstelik bu sevgileri sonsuzdur. Köpekler, sevgilerini verirken bir karşılık beklemezler. Ne zaman çağırsanız gelirler, siz evde yokken saatlerce sizi beklemeye devam ederler, bir yerde oturuyorsanız ayaklarınızın altında sıkılmadan yatarlar. Hastalandığınızda ve öldüğünüzde sizin için tüm kalbiyle acı çeken bir kaç kişiden biridir. Evet, köpekler gerçekten de insanların en iyi dostudur ve hayatta sizi kimse bir köpek kadar içtenlikle sevemez.

Eğlence Fırsatlarını Kaçırmamak

köpekler-ve-eğlence
  • Köpekler için oyun oynamak her yaşta vazgeçilmezdir. Yetişkin köpekler yavru köpekler kadar olmasa da yine de oyun oynarlar. Köpekler, karlarda ya da çimenlerde yuvarlanmayı severler, güneşte yatmaktan keyif alırlar. Onlara bir top gösterdiğinizde heyecanla kuyruklarını sallarlar. İnsanlar, eğlenebilmek için hep bazı şartlar öne sürer, havanın güzel olması, mekanın iyi olması, birlikte gittikleri arkadaşların eğlenceli olması gibi. Ama köpekler eğlenceyi asla kaçırmaz ve her anlamda hayatın tadını çıkarmayı çok iyi bilirler.

Kendisiyle Barışık Olmak

köpekler-ve-kendi-ile-barişik-olmak
  • Bir köpek; fazla kiloları olduğu için, tüyleri döküldüğü için ya da herhangi bir uzvu olmadığı için hayattan keyif almayı bırakmaz. Köpekler nasıl göründüklerini asla kafaya takmazlar. Oldukları halin en iyisi olduklarını bilir, daha iyi görünmek için çaba harcamazlar. Köpekler biz insanların asla yapamayacağı bir şeyi başarırlar. Kendilerini her halleri ile sever, başlarına ne gelirse gelsin mutlu bir köpek olarak yaşamaya devam ederler.

Her Koşulda Pozitif Olmak

neşeli-köpek
  • Köpekler her zaman neşeli ve pozitiftir. Bir köpek eğer hasta değilse her yeni güne neşe ve mutlulukla uyanır. Hiçbir günleri yatağın sol tarafından kalkmak olarak tanımlanamaz. Dışarıdan eve döndüğünüzde, yemek verdiğinizde, gezintiye çıkardığınızda ve daha bir sürü başka şeyde kuyruklarını sallayarak karşılık verirler. İnsanların yaşadıkları pek çok sorun köpeklere uğramaz. İşte bu yüzden de köpekler, bizden daha şanslı ve daha mutludur.

Herkesi Olduğu Gibi Kabul Etmek

  • Bir köpeğin sizi sevmesi için nasıl bir insan olduğunuzun, nasıl göründüğünüzün bir önemi yoktur. Teninizin rengi, yaşınız, işiniz, kariyeriniz, maaşınız ve daha bir çok şey onların umurunda değildir. Sizi olduğunuz gibi kabul edecek, ne yaparsanız yapın asla yargılamayacak, hayatı boyunca sevmeye ve hayatı pahasına korumaya devam edecek tek canlı sadece bir köpektir.

Köpekler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki yazılarımıza da göz atabilirsiniz.