Köpeklerin Yaptığı Garip Şeyler

Köpeklerin Yaptığı Garip Şeyler

Köpeklerin, bize göre bazen komik, bazen de anlamsız olabilen ama onlar için son derece sıradan olan bazı davranışları vardır. Köpeklerin yaptığı garip şeyler, nelerdir ve bunları neden yaparlar? Öğrenmek isterseniz okumaya devam edin. 

Birbirlerinin Poposunu Koklamak

Köpekler birbirlerinin poposunu koklar. Bu bir tanışma ritüelidir. Bunu bir nevi insanların tokalaşması gibi düşünebilirsiniz. Çünkü köpeklerin burnunda, 150 milyondan fazla koku alma reseptörü vardır, köpekler poposunu kokladığı diğer köpeğin anüs çevresindeki feromonlardan ”bu köpek iyi mi kötü mü, dost mu düşman mı, agresif mi ılımlı mı?” gibi hayati derecede çok sayıda bilgiye ulaşırlar.

Popo koklamanın diğer bir amacı da; bu ritüelin sakinleştirici, rahatlatıcı ve stres giderici etkisi olmasıdır.

Aniden Koşmaya Başlamak

Bu da köpek sahiplerinin çok sık şahit olduğu bir davranıştır. Bu davranış için uzmanlar genelde ”içgüdüsel” ya da ”enerji patlaması” gibi yanıtlar veriyor. Bu davranış karşısında yapılması ve yapılmaması gerekenleri yazmıştım. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bu yazıma da göz atabilirsiniz.

Daireler Çizdikten Sonra Yatmak

Köpeklerin yatacakları zaman arka arkaya bir çok daire çizdikten sonra yatmasının sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte bununla ilgili bazı teoriler vardır.

1. Teori: Korunma İçgüdüsü

Tam daire çizerek çevrede olabilecek tehlikelere karşı kontrol sağladıkları, yaklaşan yırtıcıların kokusunu alabilmek için de yüzlerini rüzgara dönük olarak ayarladıkları düşünülüyor.

2. Teori: Yataklarını Hazırlıyorlar

Uyumak için daha yumuşak bir yer hazırlama düşüncesi ve yatacakları yeri yılan, böcek ve bunun gibi şeylerden temizleme isteği.

3. Teori: Alfa Atalarını Taklit Ediyorlar

Köpeklerimizin ataları sürü halinde yaşardı. Sürünün bir kısmı uyurken bir kısmı da uyuyanları çembere alıp dışardan gelebilecek tehlikelere karşı korumaya çalışıyordu. Bir daire çizip içinde yatmaları, kendilerine güvenli alan yaratma içgüdüleriyle ilgili olabilir.

4. Teori: Rahatlık Arayışı

İnsanların yattıktan sonra en rahat yeri ve şekli bulabilmek için yatakta farklı pozisyonlara dönmesi benzeri bir arayış.

Yalnız eğer köpeğiniz yaşlıysa bu davranış; işitme, görme, hafıza ya da nörolojik kaynaklı olabilir. Her ihtimale karşı veteriner tavsiyesine başvurmanızı öneririm.

Kaka Yaparken Yüzümüze Bakmak

Bununla ilgili de farklı teoriler var. Bazı uzmanlar; yavru köpeklerin tuvalet eğitimi sırasında ödül amaçlı olarak verilen ikramları bekledikleri için yüzümüze baktıklarını söylerken, bazıları da tuvalet sırasındaki savunmasız durumlarıyla ilgili olduğunu söylüyor.

Kendi Kuyruğunu Kovalamak

Henüz yavru olan köpeklerde kendi bedenini keşfetmesi sonucunda oluşan bu davranış çoğunlukla eğlence amaçlıdır. Ancak daha ileri yaşlarda, çok sık ve takıntı seviyesinde ise enfeksiyona, spinal anormalliğe veya harekete neden olan başka bir tıbbi soruna işaret edebilir.

Kaka Yaptıktan Sonra Toprağı Tekmelemek

Köpeklerdeki bu davranış, kedilerdeki gibi dışkıyı kapatma maksatlı değildir. Bu daha çok; diğer köpeklerle iletişim kurma, bölge işaretleme , cinsel uygunluk mesajları ve çevredeki tehlikelere karşı diğer köpekleri uyarmak içindir.

Ters Hapşırma

Tam nedeni bilinmemekle birlikte ağız arkasında kas ve boğazın birleştiği yerde oluştuğu düşünülen kas spazmlarından dolayı ya da köpeğin yumuşak damağının tahriş olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Boxer, İngiliz ve Fransız Buldog gibi düz kafa yapısına sahip ırklarda daha sık görülüyor.

Uykuda Tekme Atma, Sızlanma, Hırlama

Evet, köpekler de rüya görüyor. Bu artık bilimsel olarak da kanıtlanmış bir gerçek. Köpeğinizin uykusunda yaptığı; tekme atma, sızlanma, havlama ve hırlama gibi davranışlar gördükleri rüyalarla ilgilidir. Köpeğinizin, uyurken göz kapaklarının arkasında gözlerinin hareket ettiğini görürseniz bu da o sırada REM uykusunda olduğunu gösterir.

Köpeklerin Yaptığı Garip Şeyler

Kafayı Arabanın Camından Dışarı Çıkarmak

Bu davranış da tamamen köpeklerin koku alma yetenekleriyle ilgili. Köpekler, kafaları dışarıdayken içeriye oranla çok daha fazla koku alırlar. Aslında bu bir nevi sahip olduğu şeylerin tadını çıkarmakla ilgili. Burunlarında sadece 5 milyoncuk reseptörü olan biz insanların 150 milyondan fazlasına sahip olan köpekleri anlaması çok da kolay değil elbette.

 Indianapolis’te bir hizmet köpeği eğitim merkezi olan Medical Mutts’un sahibi ve  hayvan davranışları araştırmacısı Jennifer Cattet; “Başlarını pencereden dışarı çıkardıklarında, sokaktaki her insanın, yanından geçtiği her çöp kutusunun, her çimen parçasının, restoranın ve diğer köpeklerin kokusunu alabilirler. Bu bizim için televizyon izlemek gibi bir şey” diyor.

Eşyaları Saklamak

Köpekler, bazen kendi oyuncaklarını ya da çevrelerindeki başka objeleri bir yelere gömerek saklamaya çalışırlar. Bu davranış, buldukları yiyeceklerin bir kısmını saklayarak, ihtiyaç halinde sakladıkları yerden çıkarıp yiyen avcı atalarından kalan bir içgüdüyle ilgilidir.

Kendi Kusmuğunu ya da Kakasını Yemek

Bizim için çok acayip de olsa köpeklerin kakasını, bazen de kusmuğunu yemesi çok sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Yapılan bilimsel çalışmalara göre köpeklerin %24’ü kendi kakasını yemektedir. Köpeklerin kendi kakasını yemesi, her ne kadar normal görülse de, bazen fiziksel ya da psikolojik sebepleri de olabiliyor. Takip etmekte ve bir veterinerden fikir almakta fayda var.

Anne köpekler mamalarını yiyip kusarak yavruları için daha kolay sindirilebilir hale getirirler. Bu sebeple kusmuk yemek de köpekler için sıradan ve içgüdüsel bir davranıştır. Sadece köpeğinizin çok sık kusuyor olması biraz düşündürücüdür. Bunu gözlemlediğinizde lütfen ihmal etmeyin.

Sürekli Patilerini Yalamak

Köpeklerin patilerini yalaması çoğunlukla normal bir davranıştır. Ancak bazen altında yatan başka sebepler olabilir. Örneğin; yaralanma, parazitler, alerjik reaksiyonlar, ağrı ya da psikolojik sebepler gibi. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bu yazıma göz atabilirsiniz.

Poposunu Yerde Sürüklemek

Köpeğiniz poposunu halının üzerinde sürüklediğinde, bunu eğlence için yaptığı izlenimini verebilir ancak bunun tıbbi bir kaç farklı sorunun işareti olabileceğini bilmelisiniz. Makat kısmındaki bir kaşıntı, parazitler ya da anal kese hastalığı olabilecek bu davranışı veterinerinizle konuşmanızı öneririm.

Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Çok Önemli Şeyler

Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Çok Önemli Şeyler