Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Köpeklerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle yanlış bilinen bir bilgiyi düzelterek başlamak isterim. Bilinenin aksine 1 insan yaşı, 7 köpek yaşına eşit değildir. 1950’lerden kalan ve bugün bilim tarafından desteklenmeyen bu formül; ortalama insan yaşının 70, ortalama köpek yaşının da 10 olduğu istatistiğine dayanarak bulunmuş yönteme dayanır. Peki gerçekte köpeklerin yaşı nasıl hesaplanır? Bu hesaplamada bazı parametreler vardır ve siz bunları en basit haliyle bu yazıda okuyabilirsiniz.

Kansas Eyalet Üniversitesi veteriner hekimlerinden William Fortney, “Tahminim bu bir pazarlama taktiğiydi” diyor ve “ağırlıklı olarak sağlık açısından, bir köpeğin bir insana kıyasla ne kadar hızlı yaşlandığı konusunda halkı eğitmenin bir yolu” diye ekliyor. Fortney bu şekilde, insanların evcil hayvanlarını yılda bir kez veterinere götürmesi için teşvik edilmesinin amaçlandığını söylüyor.

Amerikan Veteriner Hekimler Birliği hesaplama için şöyle bir formül veriyor;

  • Tüm köpek ırkları aynı şekilde yaşlanmıyor. Küçük ırk köpekler, büyük ırk köpeklere oranla daha uzun yaşıyor.
  • Orta boy bir köpeğin ilk yılı, 15 insan yılına denk geliyor.
  • Bir köpeğin hayatının 2. yılı, 9 insan yılına eşittir.
  • Köpeğin 2 yaşından itibaren, her 1 yılı 4 ya da 5 insan yılına eşittir.

Fil ve balina gibi iri ırklı memeliler, fare gibi küçük memelilerden daha uzun yaşarlar. O halde neden küçük ırk köpekler, büyük ırk köpeklerden daha uzun yaşıyor? Örneğin; 150 kiloluk bir danua ortalama 7 yıl yaşarken, 9 kiloluk bir poodle ortama 14 yıl yaşıyor.

Almanya’daki Göttingen Üniversitesi’nden evrimsel bir biyolog olan Cornelia Kraus’un açıklamasına göre; veteriner tıbbi veri tabanından alınan 74 ırktan 50.000’den fazla köpek için yaş ve ölüm nedeni de dahil olmak üzere demografik verileri analiz eden bilim insanları, her 4,4 kilo vücut kütlesinin bir köpeğin yaşamını yaklaşık bir ay azalttığı sonucuna varıldı. 

Daha önceki çalışmalardan da şöyle bir bilgiye ulaşılıyor; küçük köpeklerin kanlarında büyük köpeklere göre büyüme hormonu IGF-1 veya insülin benzeri büyüme faktörü 1’in daha düşük konsantrasyonlarına sahip. İnsanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli organizmalarda yüksek IGF-1 düzeylerinin kanser ve kalp hastalığı gibi yaşa bağlı hastalıklardan ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğu gösterilmiştir. Tersine, birçok hayvan türünde IGF-1 seviyelerini düşüren manipülasyonlar, yaşlanma oranlarını yavaşlatarak yaşa bağlı hastalık risklerini azaltıyor bu da yaşam sürelerini uzatıyor.

  • Şu anda Guinness’e göre ‘Dünyanın Yaşayan En Yaşlı Köpeği” 28 Mart 2000 doğumlu, Pebbles 23. doğum gününe 5 ay kala hayatını kaybetti.
  • Şu ana kadar yaşamış en yaşlı köpek ise 14 Kasım 1939 tarihinde ölen Bluey adlı Avustralyalı bir sığır köpeği. Bluey 29 yıl 5 ay yaşadı.