Pitbull'lar

Pitbull’lar Hakkında İnanmayı Bırakmanız Gereken 10 Yanlış Efsane

Pitbull’lar, İngiltere’de1800’lü yıllarda İngiliz Bulldog ve Terrier ırklarının çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmış melez bir ırktır. Üretimi yapıldığı yıllarda İngiltere’de düzenlenen ”Kan Sporları”nda boğalarla dövüştürülürlerdi. O zamandan beri de saldırgan bir ırk olarak kabul edilen Pitbull’lar aslında son derece sadık, cana yakın, sahibini koruma içgüdüsü yüksek bir köpek türüdür. Pitbull’lar hakkında inanmayı bırakmanız gereken 10 yanlış efsane nedir, görelim.

Köpeklerin tek kusuru kısa yaşamalarıdır.

Agnes Sligh

1- Pitbull’lar Doğası Gereği Agresiftir

Bu söylem; sadece Pitbull’lar için değil hiçbir köpek ırkı için söylenemez. Çünkü hiçbir türün tüm bireyleri aynı sayılamaz. Her birinin kendine özgü karakteristik özelliği bulunur. Neredeyse 200 yıl boyunca sadece dövüş köpeği olarak görülmüş olan bu ırkın köpekleri, daha çok onları eğiten sahiplerinin davranışına göre hareket ederler.

Köpek Eğitmeni Jenny Efimova; “Saldırganlık bir özellik değil, bir dizi davranış için bir şemsiye terimdir ve tüm davranışlar, doğum öncesi gelişim, sosyalleşme ve öğrenme geçmişi dahil olmak üzere genetiğin ötesinde birçok faktörün ürünüdür.” diyor.

Ayrıca Pitbull’lar, Amerikan Mizaç Testi Derneği tarafından yapılan testlerde en toleranslı köpekler arasında çıkmıştır. Yapılan testlerde; genel köpek popülasyonu %80,4 çıkarken Pitbull’lar %87,4’lük mizaç puanına ulaşarak ortalama bir köpekten daha iyi olduklarını gösterdi.

2- Pitbull’lar İyi Bir Aile Köpeği Değildir

Kesinlikle bu da son derece yanlış bir inanıştır. Bazı kaynaklarda Pit Bull Terrier, Golden Retriever’dan sonra en sakin ikinci köpek olduğu belirtilmiştir. Hatta 70’li yıllarda dadı köpeği, koruma ve arama kurtarma köpeği olarak kabul ediliyordu.

Pitbull’lar, Amerika’da terapi köpeği olarak da eğitiliyor. 2013 yılında Amerikan İnsan Topluluğu tarafından verilen ”Amerikan Kahraman Köpeği Ödülü” terapi köpeği olarak çalışan Elle adlı bir Pitbull’a verildi. Elle, bu ödül için 141 köpek arasından seçildi.

3- Pitbull’ların Beyinleri Şişer

”Pitbull’ların beyinleri şişer ve büyümeye devam eder” şeklindeki klişe Doberman’lar ve av köpekleri için de söylenir. Ancak bu bilimsel olarak kesinlikle doğru değil. Bir hayvanın beyninin kafatasına göre fazla büyümesi o köpeğin ölümüyle sonuçlanır. Pitbull’ların beyni de diğer köpekler kadar büyür. Bu büyüme ancak köpeğin boyutuyla doğru orantılıdır.

4- Pitbull’ların Çenesi Ton Basar

National Geographic’ten Dr. Brady Barr’nin özel bir bilgisayarla donatılmış ısırma kılıfı ile yaptığı çalışmada ortaya çıkan sonuç; Alman Çoban, Rottweiler ve Pitbull arasındaki karşılaştırmada en az baskının Pitbull’a ait olduğu görüldü. Kanada, Ontario’daki Guelph Üniversitesi’ndeki araştırmacılar da, köpeklerin çene kuvvetinin ırktan çok kafatası boyutları ile ilgili olduğunu göstermiştir. Buna göre; Pitbull ve Labrador’un eşit çene gücüne sahip olduğu sonucuna varılmıştır.

5- Pitbull’lar Acıyı Hissetmezler

Pitbull’ların acı eşiği başka ırklara göre daha yüksektir ancak bu acı hissetmedikleri anlamına gelmez. İnsanlar arasında da acı eşiği farklılıkları vardır.

Neyse ki bunu anlamak için acı verici bir deney denenmemiş. Sadece bir grup araştırmacı tarafından veteriner hekimlerden bilgi alınmış.

Kuzey Karolina, Raleigh’deki North Carolina Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Margaret E. Gruen ve bir grup araştırmacı çevrimiçi bir anket aracılığı ile 28 köpek ırkının ağrı duyarlılığını ölçmeye yönelik 1078 yanıt toplanmış. Bu çalışmada Pitbull’lar Amerikan Staffordshire Terrier tarafından temsil edilmiş.

Ağrıya En Duyarlı Irklar

Chihuahua, Maltese, Husky, Pomeranian, Daksund, Alman Kurdu ve Tazı

Ağrıya Duyarlılığı En Düşük Irklar

Rottweiler, Boksör, Buldog, Golden Retriever, Mastiff, Labrador, Pitbull (Amerikan Staffordshire Terrier)

6- Geçmişi – Genetiği Bilinmediği için Pitbull Sahiplenmek Güvenli Değildir

Köpeğin karakteri beli bir oranda genleriyle de ilgilidir ancak sadece ona göre belirlenmez. O sebeple sahiplenmek istediğiniz köpeğin cinsi ne olursa olsun sorgulamanız gereken başka şeyler vardır.

  • İnsanlarla arası nasıl?
  • Diğer köpeklerle arası nasıl?
  • Saldırgan davranışlar gösterdi mi?
  • İstenmeyen alışkanlığı var mı?

İnanın bana sahibine bile saldırgan davranışlar gösteren Cooker da gördüm, önüne gelen her türlü canlıya hiddetlenen Jack Russell da. Gün, önyargılardan kurtulma günüdür.

7- Pitbull’lar Tek Cinstir

Aslında Pitbull’lar; Amerikan Bully, Amerikan Staffordshire Terrier, Staffordshire Terrier Bull Teriyer ve Amerikan Pit Bull Teriyer olarak 4 farklı cinstir. Çoğunlukla benzerlikler taşısalar da her birinin kendine has özelikleri vardır.

Pitbullinfo.org isimli web sitesi; “Amerikan Pit Bull Teriyeri (APBT), en uzun ve en atletik olanı, Amerikan Staffordshire Teriyeri, APBT’den biraz daha kısa ve daha tıknaz, Staffordshire Bull Terrier, dördünün en küçüğü, American Bully (Amerikan Bulldog ile karıştırılmamalıdır) grubun en eşsizidir, çünkü en sağlam ve klasik Bulldog ırkına çok benzer,” diyor.

Pitbull'lar

8- Pitbull’ların Çenesi Kilitlenir

Pitbull’larda da diğer cins köpeklerde de çene kilitlenmesi diye bir şey yoktur. Hiçbir köpeğin çenesinde bu tip bir mekanizma bulunmaz. Pitbull’lar, av olarak gördükleri şeyi ısırdıktan sonra bırakıp tekrar ısırmak yerine, ısırdıklarında sallarlar.

9- Agresif Pitbull’lar Asla Rehabilite Edilemez

Amerikan futbol oyuncusu Michael Vick tarafından ölümüne dövüştürülen 50 tane köpeğin 49 tanesi rehabilite edilebilmiş, bazıları barınaklara gönderilirken bazıları da yuvalandırılmıştır. Ayrıca bu köpeklerin topluma uyum yeteneğini belirlemek için yapılan testlerdeki sonuçları da oldukça başarılı çıkmıştır.

10- Herkes Pitbull Sahibi Olabilir

Pİtbull’lar fiziksel yapıları ve ırka özgü sağlık sorunları sebebiyle özel ilgi gerektiriyor. Ayrıca diğer ırklara oranla daha fazla eğitim ve egzersiz ihtiyaçları var, dolayısıyla daha çok zaman ve enerji istiyor. Çok güçlü oldukları için biraz da kas gücüne ihtiyaç olduğu inkar edilemez.